2009_07_01 Archiwum

W co inwestować? Część 2

Ostatnim razem omówiłem oszczędzanie w gotówce i na kontach oszczędnościowych dzisiaj pora na lokaty, poliso-lokaty i lokaty strukturyzowane.

Lokaty oszczędnościowe

Nie tak dawno temu sprawa była dosyć prosta przy obliczaniu wysokości odsetek. Polegało to na mnożeniu kwoty zdeponowanej na lokacie przez wysokość oprocentowania i mieliśmy zysk po roku. Kilka lat temu został wprowadzony podatek od zysków kapitałowych, który również obejmuje lokaty bankowe. Tutaj sprawa się troszkę komplikuję szczególnie w przypadku depozytów o mniejszych wartościach. Wszystko z powodu zaokrąglań, które może działać również na naszą korzyść.

W przełomie roku doszło do "walk" banków, ponieważ prześcigali się w ofertach oprocentowania wynoszącego do 10%. Dziś już  takiej oferty nie znajdziecie, ponieważ ta "wojna" przybrała inny kierunek.

Pierwszą poważną zmianą jest zmiana sposobu kapitalizacji odsetek z miesiąca kapitalizacji, kwartalnej itd. na codzienną. Ta sztuczka podnosi oprocentowanie lokaty. Przykładem jest lokata w Getin banku. Oprocentowanie lokaty na poziome 6% z kapitalizacją codzienną jest równe lokacie 7,6% z innym okresem kapitalizacji. Oczywiście dawniej można było to samo osiągnąć poprzez zakładanie lokat tygodniowych(przykład Killer lokata w Banku Pocztowym), lub deponując określone kwoty na rachunkach oszczędnościowym. Rozwiąznia te były bardzo efektywne.

Kolejną ciekawą zmianą było wypłacanie odsetek przy założeniu lokaty. Zastosował to między innymi Bank Ochrony Środowiska(znany przede wszystkim z znakomitego rachunku maklerskiego), wydaje się jednak że niezbyt przyjął się ten pomysł, ponieważ zbyt dużo podobnych ofert nie ma obecnie na rynku. Prawdopodobnie okazał się nietrafionym pomysłem, lecz w przypadku większych kwot ten typ wypłacania odsetek pozwala zarobić dwa razy, gdyż możemy od razu reinwestować daną kwotę.


Poliso-lokaty

Jest to połączenie lokaty z ubezpieczeniem na życie. Powiązanie tych dwóch produktów pozwala ominąć podatek Belki. Rozwiązanie byłoby skuteczniejsze, gdyby można było ominąć kapitalizację pośrednią. Dodatkowo banki lekko oszukują na tego typach produktach podając nie rzeczywiste oprocentowanie produktu a oprocentowanie lokaty z której dostanie się tyle samo odsetek. Czyli że dla poliso-lokaty oprocentowanej na 6% bank podaje oprocentowanie 7,4%(z dopiskiem zarabiaj jak na lokacie..). Oczywiście jest gdzieś napisane drobnym druczkiem że nie jest to oprocentowanie tego produktu ale mimo wszystko jest to wprowadzanie klienta w błąd. Jak my lubimy wodzenie za nos klienta.

Lokaty strukturyzowane

Jedyne co ma to wspólnego chyba właśnie chyba nazwa. Na lokacie mamy gwarancje kapitału plus odsetki nawet w przypadku upadku banku gwarantowane przez BFG. Pozytywną cechą tej lokaty jest możliwośc odzyskania kapitału.

W przypadku zainwestowania w lokatę strukturyzowaną pieniądze te są dzielone na 2 części - pierwsza część inwestowana jest w bezpieczne instrumenty np. obligacje skarbowe które gwarantuję gwarancję kapitału a za pozostałą kupowana jest opcja na jakiś produkt np: związany z kursem walut, ropy, pomarańczy.

Ogólnie lokaty strukturyzowane możemy podzielić na 2 grupy: - z barierą czyli takie że dla opcji wartość opcji musi się znaleźć w określonym przedziale i nie może przekroczyć danego przedziału.W przeciwnym razie dostajemy nasz kapitał z powrotem. W przypadku spełnienia tego warunku dostajemy premię z opcji która najczęściej jest wyższa niż oprocentowanie lokat.
- bez bariery - tutaj nasze zyski są nieograniczone w przypadku wzrostu lub spadku kursu zgodnie z opcją. W przeciwnym wypadku np.: opcja jest na wzrost WIG, a WIG spada to dostajemy cały zainwestowany kapitał z powrotem.

Ogólnie jestem przeciwnikiem lokat strukturyzowanych, a szczególnie tych powiązanych z kursem WIG i lub PLN/EUR i PLN/USD. Wiąże się to z tym że taki produkt jesteśmy w miarę łatwo samemu skonstruować bez potrzeby płacenia prowizji bankowi. Jest to bardzo dobrym pomysłem. Dodatkowo możemy w każdej chwili się wycofać nie płacąc opłaty za wcześniejsze zerwanie lokaty strukturyzowanej. W następnym poście opiszę jak w miarę łatwo skonstruować własną lokatę strukturyzowaną.

Jeżeli artykuł Cię zainteresował lub chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami, skontaktuj się ze mną.

W co inwestować?

"Pieniądz rodzi pieniądz"

Mimo iż portfel nie jest jeszcze dostatecznie duży by można było wejść na giełdę wpisem tym rozpocznę cykl w którym będę opisywał w co można inwestować. Trzeba pamiętać o tym, że inwestować należy w te instrumenty finansowe, na kórych mamy jakieś pojęcie. Jako przykład można podać tysiące ludzi którzy potracili mnóstwo pieniędzy w funduszach inwestycyjnych w ostatnich latach.

Dobrze czyli zaczynamy.

Gotówka

Bogaty człowiek bardzo często przedstawiany jest jako osoba z wypchanym portfelem, czy śpiąca na górze pieniędzy. Tyle stereotyp natomiast w realnym świecie gromadzenie oszczędności w postaci gotówki jest chyba najgorszym rozwiązaniem. A dlaczego? Gotówka jest przestarzała. Jest kilka powodów. Pierwszy to że te pieniądze nie pracują dla nas leżąc schowane w kopercie lub zamknięte w sejfie. Jeżeli nawet z tych kilkudziesięciu złotych da się zarobić 1 grosz dziennie to dlaczego nie? Kolejny że takie przetrzymywanie oszczędności powoduje ich utratę. Nie chodzi o to że 10 złotówka sobie wyjdzie, ale następuje utrata wartości pieniądze z powodu inflacji. Dodatkowo dochodzi ryzyko włamania i lub pożaru/powodzi które może spowodować całkowitą utratę naszych oszczędności. Jak widać pieniądze w gotówce wydają się bardziej niebezpieczną i nieekonomiczną formą bogactwa.

Konta oszczędnościowe

Produkt ten popularny jest na rynku w polsce dopiero od kilku lat. Konto to jest oprocentowane troszkę gorzej niż lokaty, ale w przeciwieństwie do lokat umożliwia wycofanie całości lub części środków w dowolnym okresie. Podczas wybory konta oszczędnościowego warto zwrócić uwagę na ilośc darmowych wpłat. Niektóre banki umożliwiają dowolną liczbę wypłat z K.O. np. Eurobank, inne jak np. Citibank w przypadku wypłaty środków nie naliczają oprocentowania w danym miesiącu(konto superoszczędnościowe).

Inną ważną rzeczą jest ile konto oszczędnościowych można założyć. Im więcej tym lepiej. Warto zauważyć, że umożliwia to optzmalizację podatków. Należy pamiętać że w przypadku gdy kwota odsetek jest niższa niż 2,49 zł w danej kapitalizacji to nie płacimy nic podatku Belki.

Obecnie w przypadku niektórych kont oszczędnościowych wprowadzona jest kapitalizacja codzienna co jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż dopiero przy dosyć znacznych kwotach naliczany(rzędu kilkudziesięciu tysięcy) jest podatek Belki.

Subiektywnie wg. mnie najlepsze obecnie konto oszczędnościowe jest w Eurobanku. Zalety: - kapitalizacja odbywająca się codziennie - oprocentowanie 6,06% w skali roku - możliwość założenia 5 kont Warunkiem jest założenie ROR o nazwie konto online, nie wzięcie karty do konta i logowanie się za pomocą tokena GSM.

Konto to jest bezpłatne w przypadku comiesięcznych wpływów min. 800 zł lub posiadania środków na kontach 10 000 zł.
Close Menu