Asfaltowy beton musi cechować wytrzymałość

Stan dróg w naszym kraju i ulic w miastach znany jest każdemu z nas. Asfalt bardzo szybko się zużywa oraz powstają w nim dziury, które później trzeba łatać. Widok ekip naprawiający drogi jest coraz powszechniejszy, więc warto inwestować w asfaltowy beton, który jest wytrzymały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz natłok przejeżdżających po nim samochodów, tirów i autobusów. Warto w niego inwestować, gdyż uda nam się zaoszczędzić pieniądze wydawane na naprawę dróg.

Wybieramy asfalt z domieszką betonu

wytrzymały beton asfaltowyDrogi oraz ulice muszą mieć silną nawierzchnię, która będzie odporna na niskie temperatury w okresie zimy i upały w okresie letnim. Beton asfaltowy jest mieszanką kruszywa o różnej wielkości, które połączone jest asfaltem, jako swoistego rodzaju lepiku, który spaja całość. Zapewnia to wytrzymałość i elastyczności takiej mieszanki. Jeżeli bowiem chodzi o takie produkty, jak wytrzymały beton asfaltowy, to coraz częściej stosowany jest przy budowaniu górnej warstwy autostrad, czy pasów startowych na międzynarodowych lotniskach, gdzie panuje bardzo duży ruch. Jest to ważne, gdyż taka mieszanka łączy wytrzymałość z odpowiednią gibkością, która nie będzie się szybko łamała, czy kruszyła. W naszym kraju z uwagi na jego strategiczne położenie jakość drug ma bardzo duże znaczenie. Asfaltobeton jest najpopularniejszym budulcem także z uwagi na jego nieodkształcalność. Nie będzie się on topił na drogach podczas upałów i nie będą obściskiwały się na nich opony samochodów ciężarowych powodując zagłębienia, które niewątpliwie utrudniają jazdę nawet najlepszym kierowcom. Asfaltobeton coraz częściej stosowany jest również przy budowie dróg i ulic w miastach, gdzie również panuje duży ruch samochodowy i autobusowy. Tu drogi muszą być także wytrzymałe i trwałe, by nie trzeba było ciągle ich łatać. Zalewanie wyrw jest tylko tymczasowym rozwiązaniem, gdyż po ich zalaniu za jakiś czas powstaną nowe zagłębienia utrudniające jazdę, co będzie rodzić dodatkowe koszty w miejskich budżetach.

Polska ma niewątpliwie strategiczne położenie, gdyż łączy wschód oraz zachód Europy. Z tego też względu nasze drogi muszą być wykonane z najtrwalszych budulców. Jednym z nich jest właśnie asfaltowy beton, który cechuje bardzo duża wytrzymałość i gibkość. Jest on odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Nie odkształca się i nie kruszy. Drogi z niego wykonane nie muszą być co róż łatane z uwagi na wyrwy i pęknięcia, które w nich powstają, gdy do budowy nie jest zastosowany asfaltobeton.