Badanie kleszczy na choroby odkleszczowe w Polsce

Kleszcze są powszechnie kojarzone z lasami. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że są one również częstymi mieszkańcami parków, pól i lasów, a nawet przydomowych ogrodów. Tak naprawdę kleszcza można złapać praktycznie wszędzie – nawet w trakcie zwykłego niedzielnego spaceru na obszarze, gdzie jest tylko kilka drzew, większa trawa czy owocowe krzaki. Warto więc dokładnie wiedzieć jak się przed nimi chronić oraz co zrobić w przypadku, kiedy kleszcz już niestety będzie na naszej skórze.

Gdzie można wykonać badania kleszczy w Polsce?

 badanie kleszczy w PolsceKleszcze mimo swoich niewielkich rozmiarów bywają bardzo groźne dla ludzkiego organizmu oraz również dla zwierząt domowych, jak na przykład psów. Obecnie badanie kleszczy w Polsce można wykonać w licznych laboratoriach. Specjaliści za pomocą nowoczesnych i funkcjonalnych metod sprawdzają czy kleszcz jest nosicielem groźnych chorób, w tym na przykład boreliozy. Warto jest oddać kleszcza do badania, ponieważ dzięki temu można mieć wiedzę czy świadomość czy należy poddać się szerszej diagnostyce. Oczekiwanie na wynik poszczególnych badanie z pewnością bardzo stresujące, ale warte wszystkiego. Warto jest się również zabezpieczać przed tym. żeby kleszcza po prostu nie złapać. Na rynku Istnieje wiele specjalistycznych środków ochronnych które mają na celu odstraszanie tych owadów oraz minimalizowanie ryzyka ukąszenia. Warto je stosować zarówno dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, jak również dla ochrony dzieci oraz swoich najbliższych. W gabinetach weterynaryjnych lub w sklepach zoologicznych można również dostać bez trudu środki ochronne dla zwierząt – mowa tutaj między innymi o różnorodnych obrożach, jak również środkach w sprayu, które mają działanie odstraszające. Warto jest zdawać sobie sprawę, że nie tylko człowiek może zachorować na boreliozę – do specjalistycznego badania warto jest oddać również kleszcze, które wyciągnie się ze skóry psa czy domowego kota. Z pewnością tak właśnie zachowuje się odpowiedzialny człowiek oraz właściciel – warto takim być!

Koszt badania kleszcza na nosicielstwo chorób odkleszczowych (warto jest pamiętać, że nie każdy osobnik jest nosicielem groźnych chorób, ale niestety bardzo często tak bywa) jest uzależniony przede wszystkim od laboratorium. W poszczególnych miejscach w różnych miastach mogą istnieć różne ceny takiej usługi – na własnym zdrowiu nie powinno się jednak oszczędzać, ponieważ borelioza czy inne choroby są bardzo długotrwałe w leczeniu, a ich skutki mogą być naprawdę opłakane.