Biura rachunkowe i ręka na pulsie

Kolejny rok podatkowy może przynieść kolejną rewolucję w systemie podatkowym i w systemie ubezpieczeniowym. Osoby, które rozliczają się samodzielnie powinny przed nowym rokiem przypomnieć sobie dotychczasowe zasady rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i z Urzędem Skarbowym i zwrócić uwagę na nadchodzące zmiany, bądź zdecydować się na podjęcie współpracy, z którymś z wielu biur rachunkowych. Obecnie, rywalizacja o klienta w tej branży jest bardzo duża, a Polacy wciąż cenią sobie bardziej kontakt ze specjalistą niż zautomatyzowaną, ale tańszą, księgowość.

Zmiany w ordynacji podatkowo-rachunkowej

biura rachunkowe - BydgoszczOd 1 września 2019 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło tzw. białą listę podatników VAT. W założeniu ma to być centralna baza informacja gospodarcza w sensie pozytywnym, czyli baza gospodarcza zawierająca zweryfikowane informacje o płatnościach wynikających z obowiązków wynikających z podatku VAT. Od 1 stycznia 2020 roku, na stronie internetowej Ministerstwa Finansów powinny się znaleźć również numery kont firmowych wszystkich płatników VAT. Wg. znowelizowanego prawa tylko przelew na konto podane w wykazie białej listy podatników VAT będzie można zaliczyć w poczet wydatków związanych z działalnością gospodarczą. Ma to za zadanie uszczelnić przepływ płatności, zmusić przedsiębiorców do użytkowania zweryfikowanych kont firmowych z funkcją split payment, czyli automatycznym podziałem kosztów VAT. Drugą, bardzo ważna zmianą jest obniżenie wysokości podatku dochodowego z 18 do 17 procent. Dotyczy to przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w oparciu o zasady ogólne, natomiast w przypadku podatku liniowego, w dalszym ciągu obowiązuje stawka podatkowa 18 procent. Obowiązuje również próg dochodowy. W przypadku przekroczenia 85 528 tysięcy złotych zapłacimy już standardowy podatek PIT w wysokości 32 procent. Biura rachunkowe – Bydgoszcz jest miejscem, gdzie znajdziemy dobre biura rachunkowe – przygotowują do tych ledwie dwóch dużych zmian w dwóch sensach. Po pierwsze, przypominają o obowiązkach deklaracyjnych związanych z białą listą podatników. Po drugie, obliczają już podatki na nowych zasadach.

Warto wybrać na swojej biznesowej przygodzie takie biura rachunkowe, które są na bieżąco ze wszystkimi zmianami dotyczącymi zmian w ordynacji podatkowej. Pozwoli nam to na odpowiednie przyszykowanie do zmian, które będzie profilaktyką przed niepożądanymi skutkami zaniedbania niektórych zmian, a także na zoptymalizowanie planu związanego z całością prowadzonego biznesu, uwzględniającego nowe koszty podatkowe.