Co robić w sytuacji kolki?

 

Rodzicielstwo jest pięknym okresem, który dostarcza wielu radości, ale także trosk. Od chwili narodzin, mama i tata już zawsze będą się o nie troszczy i zaspokajać podstawowe potrzeby. Ponieważ każde dziecko jest inne, to nie można do wszystkich podchodzić w ten sam sposób. Zwłaszcza w sytuacjach, które przynoszą maluchowi ból i cierpienie.

Kiedy pojawiają się kolki?

silna kolka u niemowlaka - co robićMogłoby się wydawać, że pierwsze miesiące życia dziecka przebiegają bezproblemowo, bo przecie maluch tylko je i śpi, a okres czuwania jest znacznie krótszy niż u starszych dzieci. Jednak jest pewien problem, który spędza sen z powiek rodzicom. Jest to kolka, która dotyka nawet co trzeciego malucha w wieku od czwartego do około dziesiątego tygodnia życia. Objawia się ona kującym bólem w dole podbrzusza po prawej lub lewej stronie. Przeważnie opisywany skurcz pojawia się po około godzinie po spożytym posiłku. Reakcja malucha jest najczęściej taka sama, ponieważ nagle zaczyna intensywnie płakać, pomimo, że wszystkie jego podstawowe potrzeby zostały już zaspokojone. Może też podkurczać nóżki, gdyż w takiej pozycji doznaje pewnej ulgi. Te informacje powinny dać rodzicom do myślenie, że to może być kolka, a wtedy trzeba szybko działać. Jeżeli pojawiła się silna kolka u niemowlaka – co robić najlepiej wie doświadczona mama, dlatego warto korzystać z porad innych mam. Bez problemu możemy je znaleźć na przeróżnych forach internetowych dedykowanych świeżo upieczonym mamą. Znajdziemy tam porady, mówiące, że w przypadku kolki może pomóc noszenie dziecka na rękach w pozycji pionowej lub położyć na swoim  brzuchu. Różne metody zadziałają na określony ból, który nie zawsze jest taki sam. Jeżeli ma on lekkie lub umiarkowane natężenie, to noszenie na rękach, przytulanie czy puszczanie uspokajających szumów, może przynieść efekt. Jeżeli jednak jest silny i maluch ciągle płacze, to może się okazać skuteczny jedynie masaż brzuszka. Każdy rodzic może go wykonać okrężnymi ruchami, zaczynając od żołądka, a kończąc na poziomie jelit.

Wielu niedoświadczonych rodziców ma problem z pomocą dziecku w czasie kolki, bo to wyjątkowa sytuacja, kiedy ciężko uspokoić malucha. Każde dziecko może nieco inaczej doświadczać kolki, ale zawsze jest ona związane z bólem w dole brzuszka. Jeżeli wypróbowaliśmy już wszystkie domowe sposoby i żaden nie zadziałał w naszej sytuacji, to ostatecznością mogą się okazać środki farmakologiczne dostępne w aptece bez recepty. Są to najczęściej kropelki na bazie wyciągów roślinnych, które mają działanie rozkurczowe.