Co to jest kaszkiet i jak go nosić?

W wielu serialach kryminalnych, tym bardziej gdy sytuacja rozgrywa się w późniejszych latach, spotkać się można z mężczyznami, którzy na swych głowach posiadają właśnie kaszkiety. Czapki te, inaczej zwane jako flat cap, są charakterystycznym nakryciem głowy wielu mężczyzn.

Wysoka popularność kaszkietów

kaszkiet męskiPierwsze kaszkiety powstały jeszcze w XIV wieku na wyspach Brytyjskich. Powiedzenie, że były one niezwykle popularne na północy Anglii i w Szkocji to zdecydowanie za mało, ponieważ wielu mężczyzn gustowało w takowych nakryciach głowy. Rząd brytyjski, aby zwiększyć popyt na narodowe dobro (czyli wełnę), nakazał noszenie kaszkietów w niedziele i święta wszystkim mężczyznom i chłopcom powyżej 6. roku życia pod groźbą wysokiej grzywny. W tamtych czasach kaszkiety były nie tylko modne, ale wręcz obowiązkowe. Generalnie kaszkiet męski jak wiele elementów garderoby wzięły się z konkretnej potrzeby. Tu chodziło przede wszystkim o ochronę wzroku przed rażącym oczy słońcem. Dlatego właśnie każdy wełniany kaszkiet, niezależnie od formy szycia, ma charakterystyczny daszek. Przez lata kaszkiety były jedynym symbolem klasy średniej i mieszczaństwa, gdyż wysoko urodzeni notable nosili przede wszystkim cylindry, później kapelusze. Bardzo istotne jest rozróżnienie dwóch podstawowych rodzai kaszkietów. Choć ubogi w tym zakresie język polski każdą wełnianą czy nawet bawełnianą czapeczkę z daszkiem określa mianem kaszkietu, tak w języku angielskim wyróżnia się newsboy oraz flat cap. Ta pierwsza częściej spotykana była w amerykańskiej kulturze, ponieważ zakładali ją przed wojną chłopcy roznoszący gazety, skąd wzięła się nazwa news boys. Te kaszkiety mają o wiele więcej materiału, a sama czapka jest znacznie luźniejsza i wygląda bardziej workowato. Z kolei wywodzący się z Anglii flat cap jest bardziej tradycyjny i współcześnie chętniej noszony przez eleganckich mężczyzn. Ciężar czapki jest przerzucony do przodu i spoczywa na daszku. Inną nazwą jest również golf cap, gdyż taki kształt czapki noszą golfiści. W Polsce można spotkać się także z nazwą „sześciopensówka”. Kaszkiet ten wykonany jest najczęściej z tweedu lub bawełny, a jej wnętrze wykończone jest jedwabiem lub satyną. Projektanci do dziś chętnie sięgają do takiej klasyki mody.

Przy zakupie idealnego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby kaszkiet został odpowiednio dopasowany do rozmiaru głowy. Czapka musi właściwie pasować i być wygodna, aby głęboko siedziała na czaszce. To pozwoli na o wiele bardziej proporcjonalny wygląd.