Co wiemy o stymulatorach wzrostu zbóż

 

Wiemy o tym, że stymulatory roślin są od tego, aby uzyskać lepsze plony. Dają również pośrednio możliwość redukcji nawozów chemicznych nawet o trzydzieści procent. Wpływają na pędy, a właściwie na zdolność pojawiania się pędów i rozgałęziania roślin. Środek organiczny stymuluje wiązanie i wzrost roślin uprawnych znacząco poprawiając ich odporność na choroby i szkodniki. Pomaga odnawiać rośliny po zniszczeniach spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi takimi, jak grad, mróz i susza.

Skład i działanie stymulatora roślin uprawnych

organiczny stymulator wzrostu roślin uprawnychSkuteczność tego produktu znacznie się poprawia w połączeniu z biostymulatorem korzeni do ulepszania właściwości gleby. Składa się z żywych bakterii, alg, mikro i makroelementy takich, jak woda, azot, bor miedź i inne ważne pierwiastki. Organiczny stymulator wzrostu roślin uprawnych zawiera wodorosty słodkowodne, które pomagają w detoksykacji roślin poprzez zmniejszenie ilości węglowodorów, chlorków, pestycydów przyswojonych przez roślinę. Wzmaga także wchłanianie aminokwasów i ich transport w roślinie. Jest znacznie pobudzona efektywność energetyczna związana z fotosyntezą – zamianę światła słonecznego na energię. Chroni zboża przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi tworząc twardą ścianę zewnętrzną i dodatkowo pomaga wiązać azot atmosferyczny niedostępny dla rośliny i uwalniać go w postaci jonów amonowych w glebie. Ażeby wszystko było skuteczne, liczy się sposób podania środka na rośliny. Przed użyciem trzeba dobrze wstrząsnąć butelką, a używanej wody absolutnie nie wolno dezynfekować chlorem, ponieważ dojdzie do niekorzystnych dla roślin reakcji chemicznych, które mogą spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Zaleca się stosowanie wody pitnej ze studni, a mianowicie wody gruntowej. Ewentualnie niechlorowanej wody z kranu. Środek jest używany w rozcieńczeniu maksymalnie do pięciu procent. Warto wiedzieć o tym, że omawiamy stymulator wzrostu należy aplikować przy braku silnego nasłonecznienia najlepiej rano lub wieczorem, nie więcej niż w 25 °C, z dala od silnych wiatrów.

Produkt organiczny do poprawy jakości roślin zaleca się stosować co najmniej od trzech do czterech dni po zastosowaniu herbicydów. Nie powinno się tego mieszać z preparatami przeciwbakteryjnymi lub przeciw glonowymi. Trzeba też uważać, aby produkt trzymać z dala od dzieci! Przechowujemy w miejscu zacienionym o temperaturze od 5-10 °C w przypadku sześciu miesięcy lub w temperaturze 10-20 °C, aby produkt był ważny 3 miesiące. Latem, w temperaturze od 20-30 ° C tylko przez 6 tygodni.