Cyrkulacja powietrza w budynku

Nowoczesne budownictwo to już nie to samo co konstrukcje wzniesione jeszcze przed paroma dekadami. Obecnie oprócz materiałów do konstrukcji budynku patrzy się także na inne aspekty funkcjonowania budynku, takie jak energooszczędność, ekologia, czy też odpowiednia wentylacja. Rozpatruje się innymi słowy budynek pod kątem użytkownika, a nie samego budynku. Ma to oczywiście bardzo korzystny wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Wyrzutnie wentylacyjne odgrywają duża rolę w obiegu powietrza

wyrzutnia wentylacyjnaKluczową sprawą, w kontekście samopoczucia mieszkańców budynku jest odpowiednia wentylacja budynku. Bez świeżego powietrza samopoczucie mieszkańców budynku jest słabe. Świeże powietrze to czynnik wpływający na zdrowie i samopoczucie człowieka, dlatego istotne jest właśnie dostarczenie odpowiedniej jego ilości. Służy do tego wydajny system wentylacyjny w budynku, na który składa się wiele rodzajów urządzeń. Obecnie panuje moda na wentylacje mechaniczną, czyli taką gdzie obieg powietrza jest wymuszony w sposób mechaniczny poprzez odpowiedni zbiór wentylatorów napędzanych silnikami elektrycznymi. Pobierają one powietrze z zewnątrz budynku i tłoczą je do środka, lub wyciągają zużyte powietrze na zewnątrz, zasysając jednocześnie nowe. Zużyte powietrze jest usuwane na zewnątrz poprzez takie elementy jak wyrzutnia wentylacyjna lub kratka wywiewna. Są to okratowane elementy na zewnętrznej fasadzie budynku, przez które wylatuje gorące powietrze. Ich okratowanie uniemożliwia owadom dostanie się do wnętrza wentylacji z zewnątrz. Pełnią także rolę ozdobną na fasadzie budynku, gdyż ich wygląd można wybierać na etapie tworzenia budynku, a także w późniejszym okresie, kiedy budynek jest już oddany możemy je w prosty sposób wymienić. Z reguły są elementami okrągłymi lub owalnymi, ale prostokątne kształty także są dość częste. Cały system wentylacyjny jest połączony ze sobą rurami o odpowiednim przekroju dobranym przez projektanta o odpowiednich uprawnieniach budowlanych, które świadczą o jego wiedzy technicznej.

Pozostaje jeszcze kwestia wydajności całego układu, gdyż wszystko pięknie brzmi w teorii, jeśli jednak pominiemy ten aspekt, to możemy się mocno zdziwić. Nasz budynek powinien być zaopatrywany w wystarczającą ilość powietrza, dlatego kluczową rolę odgrywa tutaj jego wydajność. Co z tego, że zastosujemy najnowocześniejsze rozwiązania, jeśli dobierzemy zbyt słabe wentylatory, które będą tylko lekko wdmuchiwały powietrze. Lepiej w takim wypadku dobór elementów zlecić fachowcom w tej branży.