Czy opłaca się jeszcze naprawiać opony?

Chyba każdy pamięta to uczucie, kiedy nagle na drodze okazuje się, że opona samochodowa uległa uszkodzeniu. Dzisiaj produkuje się nowoczesne opony, które pod tym względem są coraz bardziej wytrzymałe, ale jeszcze kilkanaście lat temu takie zdarzenia były na początku dziennym. I chociaż dzisiaj przebicie opony zdarza się coraz rzadziej to ciągle możemy jechać z oponą do wulkanizatora. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, czy oponę naprawić czy lepiej kupić nową to tak naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać.

U wulkanizatora naprawimy oponę lub kupimy nową

wulkanizator w opoluW każdym zakładzie wulkanizacyjnym możemy naprawić przedziurawioną oponę albo w razie konieczności kupić sobie od razu nową. Przy czym od zawsze jest taka zasada, że kupuje się dwie nowe opony, a nie wymienia się tylko jednej. Chodzi o to, żeby pomiędzy dwoma kołami po jednej stronie samochodu nie było różnicy w bieżniku, który znajduje się na każdej oponie. Jeśli zatem mamy oponę do naprawy i da się ją naprawić to możemy się uznać za wyjątkowych szczęściarzy. Naprawienie opony to koszt co najwyżej trzydziestu złotych, bo mniej więcej tyle bierze za taką usługę każdy wulkanizator w Opolu. Może być jednak tak, że opony nie będzie się dało naprawić. Może być w niej za duża dziura, której po prostu nie będzie się dało załatać. Wówczas koszt naprawy samochodu rośnie z kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Na dwie nowe opony w rozmiarze szesnastu cali trzeba wydać minimum czterysta złotych. Dlatego jeśli nie mamy wyboru i musimy kupić nowe opony to musimy i już. Jeśli jednak mamy wybór to logiczne jest, że każdy zdecyduje się na naprawę opony za drobne, aniżeli na kupno nowych opon za większe pieniądze. W każdym razie każdy wulkanizator jest przygotowany na to, żeby zaoferować klientom każdą możliwość. Naprawa to oczywiście podstawa, ale można też od razu zakupić nowe opony. Większość wulkanizatorów współpracuje z hurtowniami opon na takiej zasadzie, że w razie konieczności zamawia komplet opon, które już po chwili są mu dostarczone pod drzwi warsztatu.

Zakłady wulkanizacyjne cały czas funkcjonują i cały czas mają się dobrze. Złote czasy dla tej branży to oczywiście pora, w której wymieniamy opony pomiędzy sezonami. Naprawa opon zdarza się dzisiaj rzadziej bo i opony są coraz wytrzymalsze. Jeśli zdarzy nam się przebić oponę to na pewno lepiej jest ją naprawić, aniżeli kupować nowe opony. Naprawa jest znacznie tańsza, więc jeśli tylko jest możliwa to trzeba się na nią zdecydować. Kupienie nowych opon powinno się traktować jako ostateczność.