Czym jest kraking?

Metoda wyburzeniowa polegająca na kruszeniu skał i wyciąganiu zmienionego materiału na powierzchnie za pomocą specjalnych rur, nosi nazwę krakingu. Stara rura znajdująca się w ziemi jest wciskana coraz głębiej w grunt, a rurociąg wciąga głowica rozszerzająco-rozrywajaca. Kiedy najlepiej zdecydować się na ten sposób wyburzania?

Jak nowocześnie naprawić rurę?

bezwykopowa naprawa rur krakingPodczas całego procesu niezwykle ważna jest wykładzina. Stanowi ją rura segmentowa lub polietylowa i ma wzmocnioną powierzchnię na zewnątrz. Dzięki temu nowy przecisk będzie odpowiedni i kolejna rura nie popęka. Przed instalacją wykładziny należy sprawdzić, jaki jest stan techniczny kanału. Do tego celu rurociąg jest czyszczony metodą hydrodynamiczną. Wymaga ona podłączenia do samochodu ciężarowego. Następnym etapem renowacji jest wnikliwa inspekcja rurociągu za pomocą kamery zdalnie sterowanej. Na podstawie zarejestrowanego filmu można sporządzić szczegółowy raport na komputerze. Od niego też zależy, czy można przejść do kolejnego etapu. Rura jest naprawiana różnymi technikami, a wpływ na to ma stopień zniszczenia kanału. Ważna jest także jego klasyfikacja, by dobrać jak najodpowiedniejszą metodę działania. Gdy zostanie przeprowadzona ocena stanu technicznego, następnie wykonuje się ocenę stanu geodezyjnego. Wtedy bierze się pod uwagę, na jakiej wysokości są wody gruntowe oraz jak często po kanale przejeżdżają samochody. Przy czym, trzeba zwrócić również uwagę na inne istotne kwestie, które znacząco wpłynęłyby na jakość renowacji i możliwość jej wykonania. Dzięki temu nowoczesnemu sposobowi na naprawę tunelu można pokusić się także o naprawę rur. Kiedy może być bezwykopowa naprawa rur kraking jest polecany w sytuacjach, gdy rurociągi są silnie uszkodzone lub kiedy wymagane jest zwiększenie jej średnicy. Z tego sposobu można korzystać przy instalacjach gazowych, ciepłowniczych oraz w kanalizacjach bez obaw. Ważne, żeby pomiary odzwierciedlały prawdę i by przez niepoprawne wyniki pomiarów nie doszło do zniszczenia rury. Kraking statyczny pomaga także przy całkowitej wymianie kanału, co byłoby niemożliwe w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Można także poszerzyć go bez konieczności wprowadzania metody odkrywkowej.

Dzięki zdalnemu kontrolowaniu prac odbywających się pod powierzchnią można stwierdzić, że kraking statyczny to bardzo nowoczesna metoda na poszerzanie kanału. Zdecydowanie warto zdecydować się na kraking, gdy chce się poszerzyć lub naprawić rurę w sieci ciepłowniczej lub należącej do kanalizacji wodnej.