Czym są nity?

Nitowanie to jeden z rodzajów połączeń mechanicznych nierozłącznych. Z kolei nit to wykonany z metalu element konstrukcyjny, który wykorzystuje się do nitowania. Nity są narażone przede wszystkim na obciążenia ścinające. Łączy się nimi płaskie detale wykonane ze skór, metali lub tworzyw sztucznych. Standardowy nit to stosunkowo krótki pręt z jednej strony kończący się tak zwanym „łbem”, a z drugiej „zakuwką”, którą zasklepia się gotowe połączenie. Nity zawsze wykonuje się z materiałów nierdzewnych.

Zastosowanie nitów nierdzewnych

nity nierdzewneNitowanie kiedyś było szeroko stosowane w dużych konstrukcjach takich jak mosty, czy statki. Współcześnie jednak wyparło je spawanie, które jest w tych przypadkach o wiele skuteczniejsze i solidniejsze. Nadal jednak korzysta się z tego połączenia przy małych gabarytach detali. Nity nierdzewne sprawdzają się idealnie do łączenia regałów i półek, które trafiają na magazyny czy hale produkcyjne. W przemyśle transportu morskiego nadal wykorzystuje się do połączeń nity nierdzewne, jednak przy mniejszych stateczkach, łódkach czy jachcikach. Takie nity szczególnie muszą być odporne na korozję, są w końcu w stałym kontakcie z wodą, często słoną. Kobiety jednak najbardziej mogą kojarzyć połączenia nitowane z akcesoriów galanteryjnych. Nity są szeroko stosowane bowiem przez kaletników. Przymocowuje się za ich pomocą paski do torebek i plecaków, zdarza się, że są nimi ozdobione buty (tak, nity również mogą występować jako element ozdobny). Akcesoria skórzane typu pasy do pończoch, kagańce dla zwierząt, uprzęże – to wszystko o ile nie jest szyte, zawsze jest nitowane. A zazwyczaj stosuje się oba połączenia, gdyż są to jednak produkty, które muszą cechować się niezwykłą wytrzymałością. Z kolei duże nity możemy na co dzień możemy zaobserwować w konstrukcjach starych wiaduktów i mostów. Stosowało się tam ich ogromne ilości, by konstrukcja była stabilna i trwała. Podobnie było w przypadku statków – w samym Titanicu użyto kilka milionów nitów! W Internecie znaleźć można repliki starych rysunków z idealnym odwzorowaniem planów konstruktorskich.

Nity, chociaż stosuje się je rzadziej, zawsze będą stanowić istotny element przemysłu. W niektórych przypadkach to nadal jest najlepsze rozwiązanie i trudno o znalezienie lepszego. Szczególnie jeśli chodzi o łączenie elementów skórzanych. Żadne szycie czy klejenie nie zastąpi solidnego połączenia nitowego. Przy założeniu, że same nity są również solidne i faktycznie nierdzewne. Nity jako ozdoby rozpowszechniły z kolei subkultury takie jak np. punkowa czy metalowa. Kiedyś ozdobnymi nitami pokrywało się kurtki i plecaki, a dziś możemy znaleźć je na wielu elementach garderoby.