Do czego służy sztukateria?

 

Sztukateria to ozdoby wykonane z gipsu, żywicy poliestrowej lub innych materiałów, które są mocowane do ścian i sufitów. Najczęściej były montowane we wnętrzach pałacowych, kościelnych lub w wysokich pomieszczeniach bogatych kamienic. Sztukateria podkreślała wysoki status społeczny mieszkańców i dodawała przepychu i bogactwa pomieszczeniom. Często jej wykonanie podkreślano kontrastowym kolorem, najczęściej złotym.

Jak wykonać luksusową sztukaterię?

luksusowa sztukateria - GdańskObecnie sztukateria jest stosowana do wykańczania salonów i dużych pomieszczeń użytkowych. Jest znacznie mniej bogata i ozdobna, ze względu niezbyt wysokie pomieszczenia. Dodatkowa ozdoba na suficie zmniejsza optycznie pokój, co jest bardzo niekorzystne dla ogólnego odbioru miejsca. Sztukateria może być wykonywana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wewnętrzna to przede wszystkim ozdoby sufitowe, listwy przypodłogowe i ścienne. Obecnie są to gotowe elementy wykonane z gipsu, żywicy poliestrowej lub styropianu. Na rynku dostępne są wyroby o różnym stopniu dekoracyjności, Wzory są tak skonstruowane, że można je łączyć w dowolny sposób. Sztukaterię mocuje się do podłoża używając odpowiednich klejów, które doskonale przylegają do nawierzchni. Po odpowiednim pomalowaniu ścian wszelkie połączenia stają się niewidoczne. Sztukateria zewnętrzna to przede wszystkim płaskie filary mocowane do ścian, ozdobne gzymsy, kolumny i rozety. Te natomiast najczęściej wykonuje się z pianki poliuretanowej, która jest najtwardsza. Do ścian zewnętrznych stosuje się również sztukaterie syrodurowe lub rzadko obecnie spotykane drewniane. Jeżeli do wykonania jest luksusowa sztukateria – Gdańsk jest miejscem, gdzie znalezienie odpowiedniej oferty, nie będzie problemem. Wiele firm budowlanych ma taką usługę w zakresie swojej działalności, z tego względu, że inwestorzy poszukują coraz to nowych ciekawych rozwiązań. Montaż sztukaterii nie jest problematyczny i wielu ludzi potrafi wykonać go samodzielnie. Gotowe zestawy mocuje się do ściany używając kleju montażowego. Kiedy instalacja wyschnie pokrywa się ją warstwą gruntującą i dopiero wtedy można pomalować na zaplanowany kolor. Sztukateria wtedy robi wrażenie połączonej na trwale ze ścianą, jakby stanowiła jej stały element.

Ozdoby wykonane ze sztukaterii nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter i wyróżnią je na tle innych pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ozdobami, ponieważ niszczy się w ten sposób charakter pokoju. Sztukaterie nie sprawdzają się w małych i niskich pomieszczeniach.