Dwustronny profit polsko-niemiecki

 

Połączenia autobusowe i kolejowe pomiędzy Polską a Niemcami odgrywają bardzo dużą rolę na wielu płaszczyznach współpracy: gospodarczej, oświatowej, administracyjnej, czy chociażby na płaszczyźnie turystycznej. Niemcy są jednym z najbardziej obleganych kierunków turystycznych w sensie wypoczynku krajoznawczego. Wiele niemieckich miast kusi nas stosunkowo tanimi warunkami zakwaterowania, a przede wszystkim niesamowitą historią jaką kryją przed nami poszczególne niemieckie landy.

Bus jako środek komunikacji polsko-niemieckiej

bus z krakowa do niemiecPowszechnie mówi się o tym, że Niemcy są państwem monocentrycznym, ze względu na rolę jaką odgrywa Berlin, zarówno jako stolica administracyjna, jak i stolica biznesowa. Nic bardziej mylnego. Jeszcze do roku 1991, a więc rok po zjednoczeniu RFN i NRD, faktyczną stolicą administracyjną był Bonn. Niemcy to kraj związkowy, który składa się z 16 krajów związkowych, tzw. landów o różnej sile gospodarczej, potencjalne biznesowym, jednak jednolitej sile politycznej w formie reprezentowania swoich interesów w Rządzie Federalnym. Niemcy to jeden z największych portów współczesnej Europy – Hamburgiem. Przemysłowe serce kraju bije z Zagłębia Ruhry, z miast takich jak Gelsenkirchen, Dortmund czy Bochum. Południe Niemiec to wysokie Alpy, z najwyższym szczytem kraju Zugspitze. Wszystko to znajduje się w Bawarii, jednym z najbogatszych landów Niemiec, którego stolicą jest Monachium, czwarte pod względem ludności miasto Niemiec, z populacją przekraczającą 1,4 miliona mieszkańców. Bus z Krakowa do Niemiec to dobra i tania alternatywa dla linii lotniczych licznie łączących największe polskie i niemieckie miasta. Popyt na usługi transportowe przewozu ludzi działa w obie strony. Również Niemcy cenią sobie Kraków, porównywalny w tej części Europy pod względem bogactwa dziedzictwa architektonicznego z czeską Pragą, dlatego licznie odwiedzają stolicę Małopolski tym środkiem transportu. Bus z Krakowa do Niemiec potrafi w nieco ponad 3 godziny dojechać do granicy polsko-niemieckiej na odrze w Zgorzelcu/Gorlitz, dzięki czemu jest to porównywalny czas do tego, który trzeba poświęcić na całościowy proces przelotu samolotem: odprawa, podróż, rozładunek.

Związki gospodarcze, kulturalne, turystyczne, biznesowe pomiędzy Polską a Niemcami są liczne. Nie jest to dziwna sprawa, ponieważ jesteśmy sąsiadami z nieprzerwaną historią sąsiedztwa naszych państw od początku istnienia spójnej idei państwowości. Jesteśmy naturalnymi partnerami we wszystkich powyższych sferach, a także w ogólnoświatowych sojuszach militarnych, gospodarczych czy ideowych.