Ekogroszek – efektywny materiał opałowy

Ogrzewanie bez wątpienia jest bardzo ważną sprawą. W naszym klimacie jest kilka takich miesięcy podczas których konieczne jest stosowanie systemów grzewczych. W związku z tym każdy kto buduje swój wymarzony dom jest zobligowany do tego by zainstalować system grzewczy. Często jednak jest tak, że wybieramy od początku takie rozwiązania, które okazują się w przyszłości bardzo kosztowne w utrzymaniu. Warto więc wybierać mądrze z myślą o tym jakie materiały opałowe będziemy za jakiś czas stosować w naszym systemie. 

Ekogroszek zamiast węgla 

ekogroszek z lubelskiegoWęgiel jest bez dwóch zdań najbardziej popularnym materiałem używanym do ogrzewania domów. Jednak należy bardzo wyraźnie zaznaczyć, że z racji rosnących cen węgla zaczyna się rezygnowanie z tego materiału opałowego. Zasoby węgla w Polsce według statystyk wystarczą na około 200 lat. Niemniej jednak należy też zaznaczyć, że zapotrzebowanie na węgiel też się stale zwiększa. W związku z tym już teraz warto pomyśleć o zastosowaniu w naszych domach takich systemów grzewczych, które dadzą takie możliwości że będzie można stosować inne materiały opałowe. W szczególności podkreślić należy, że nowoczesne kotły grzewcze pozwalają na zastosowanie w domach bardzo drobnych materiałów opałowych. Sporo osób odwiedzających składy materiałów opałowych pytają w takich miejscach o ekogroszek z Lubelskiego. Generalnie ekogroszek ma z węglem bardzo dużo wspólnego. Ten materiał opałowy z węgla powstaje ale jednak znacznie się od niego różni. Przede wszystkim warto podkreślić, że podczas produkcji ekogroszku przeprowadzane jest odsiarczanie węgla. Dzięki temu ekogroszek można zaliczyć do tych materiałów opałowych, które nie szkodzą w bardzo dużym stopniu otaczającemu nas środowisku. Ogrzewanie ekogroszkiem może więc w dużym stopniu przyczyniać się do hamowania zmian klimatu. Granulacja ekogroszku jest bardzo mała. Pojedyncze granulki ekogroszku mają średnicę od 5 do maksymalnie 25 milimetrów. 

Żeby osiągać najlepsze rezultaty podczas spalania ekogroszku to należałoby zaopatrzyć się w odpowiedni kocioł grzewczy. Zalecane jest obecnie korzystanie z kotłów grzewczych zasypowych. Kotły tego typu wyposażone są w automatyczny podajnik materiałów opałowych. Dzięki temu można po prostu wsypać ekogroszek do podajnika i ustalić jaka powinna być temperatura w pomieszczeniach. Ekogroszek jaki jest obecnie dostępny w sprzedaży wyróżnia się kalorycznością na bardzo wysokim poziomie. Może ona wynosić nawet tyle ile kaloryczność najlepszej jakości węgla używanego w naszych domach.