Proces produkcji przedmiotów z porcelany można podzielić na kilka etapów, z których każdy jest przerywany wypalaniem. W zależności od pożądanego wyniku, niekoniecznie każdy krok jest zawsze konieczny, ale regułą są co najmniej dwa etapy. Różni producenci produkują również w przemysłowej produkcji seryjnej z wykorzystaniem metody pojedynczego wypalania (wypalanie mono), gdzie ślepa próba jest glazurowana i po wysuszeniu jest wypalana w piecu tunelowym z szybkim wypalaniem w temperaturze od 1100 °C do 1200 °C w ciągu 5 do 8 godzin.
Produkcja porcelany z wykorzystaniem metody pojedynczego wypalania
Proces szybkiego wypalania zmniejsza zużycie energii, ale jest niezwykle problematyczny w odniesieniu do jakości produktu. W zależności od tego, czy produkcja będzie miała miejsce w automatach tokarskich, czy też w korpusach, takich jak puszki, figurki, masa porcelanowa (w efekcie końcowym – kremowa porcelana krzysztof) przygotowana według określonego stosunku mieszania jest przetwarzana w postaci zwartej i elastycznej lub płynnej. W nowoczesnych prasach do prasowania na sucho, płynna masa porcelanowa jest używana do produkcji granulatu o określonej wielkości ziarna i zawartości wilgoci. Podczas obróbki płynna masa jest wlewana do form, które określają zewnętrzny kształt detalu, ale nie mają rdzenia – są puste. Proces ten nazywany jest odlewaniem ślizgowym. Formy mogą składać się z wielu pojedynczych części i w związku z tym mają wiele poziomów podziału, aby tworzyć skomplikowane elementy. Jednakże formy dwuczęściowe z jedną płaszczyzną podziału są wspólne dla kubków, wazonów i innych osiowo symetrycznych pustych części. Formy wykonane są z gipsu, który ma właściwości pochłaniania wody. Oznacza to, że woda jest usuwana z krawędzi wypełnionej masy porcelanowej i stałe składniki masy są osadzane na ściankach formy. Im dłużej masa pozostaje w formie, tym grubsza staje się pozostała warstwa krawędziowa. Po osiągnięciu zamierzonej grubości, pozostała płynna masa jest wylewana z formy. Po pewnym czasie odpoczynku można otworzyć formę i wyjąć części do ostatecznego wyschnięcia. Następnie, przed pierwszym wypalaniem, w razie potrzeby są one naprawiane.
Od drugiej połowy lat 90. naczynia płaskie z granulatu porcelanowego są prasowane na sucho, głównie za pomocą suchych pras izostatycznych. W przypadku pustych zastaw stołowych płynna masa porcelanowa jest wtryskiwana do form z tworzyw sztucznych pod bardzo wysokim ciśnieniem w tzw. procesie formowania wtryskowego – podobnym do deformacji plastycznej.