Fascynujące ścieżki badań geologicznych

Geologia to nauka zajmująca się badaniem dziejów Ziemi oraz budową naszej planety. Dzięki niej, można odkrywać wiele fascynujących procesów. Zawsze mnie to fascynowało, toteż postanowiłam kształcić się w tym kierunku. Nie wyobrażałam sobie innej możliwości. Po maturze wybrałam się więc na studia geologiczne. Choć wielu znajomych dziwiło się temu wyborowi, ja wiedziałam, że na pewno nie będę tego żałować. 

Geologia to nie tylko badania naukowe

specjalistyczne badania geologiczne w małopolskimKiedy postanowiłam, że zostanę geologiem, wiele osób nie dowierzało. Przestrzegano mnie przed trudnymi studiami oraz przed tym, że to dziedzina ściśle naukowa, którą rzadko wykorzystuje się w życiu codziennym. Mnie jednak na studiach bardzo się podobało. Często wyjeżdżaliśmy w teren. Studiowałam w Krakowie, więc ćwiczyliśmy głównie na obszarze Małopolski. Ten region jest bardzo ciekawy, zróżnicowany i daje wiele możliwości. Niedługo też mogłam się przekonać, jak przydatna w życiu codziennym jest praca geologa. Zaczęłam się tym interesować i dostrzegłam, jak wiele firm prowadzi specjalistyczne badania geologiczne w małopolskim. Trzeba wiedzieć, że z usług geologa korzysta każdy, kto zamierza postawić jakiś budynek. O tym większość ludzi nie ma pojęcia – oczywiście do czasu, aż stają oni przed taką koniecznością. Mogłam więc uspokoić znajomych, że mój zawód w gruncie rzeczy jest bardzo praktyczną profesją. Temat pochłaniał mnie coraz bardziej, toteż postanowiłam udać się na praktyki zawodowe do firmy prowadzącej specjalistyczne badania geologiczne, poprzedzające inwestycje budowlane. Ależ to była fascynująca przygoda! W praktyce takie badania wyglądają następująco: Najpierw należy pojawić się na posesji, która ma zostać zagospodarowana. Trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt służący do pobrania próbek. Należy dokładnie zapoznać się z otoczeniem i ukształtowaniem terenu. Następnie można przystąpić do poboru próbki gruntu zgodnie z normą. Potem określa się parametry gruntu. Bierze się pod uwagę takie czynniki jak ziarnistość gruntu czy jego porowatość. Takie dane są niezbędne do dokonania prawidłowej klasyfikacji oraz wykonania stosownych obliczeń, np. ścinania, osiadania czy posadowienia.

Ważnym elementem pracy jest także wskazanie parametrów wód gruntowych. Jest to niezbędna do prawidłowego umiejscowienia wykopu i jego odwodnienia. Przyswojenie sobie tych wszystkich umiejętności zajęło mi trochę czasu. Rozpoczęłam oczywiście od obserwowania specjalistów przy pracy, zanim powierzono mi jakiekolwiek zadanie. Teraz jestem już zaznajomiona z wszystkimi tajnikami takich badań i wiele zadań wykonuję samodzielnie.