Finansowanie pod zastaw nieruchomości

Kredyty zabezpieczone nieruchomościami są domeną wielu firm bankowych i pozabankowych instytucji finansowych. Banki oferują pożyczki hipoteczne, które mają określony cel i musimy dokumentować wydanie pieniędzy z tego rodzaju finansowania, bądź pożyczki hipoteczne niecelowe, kiedy celem kredytowania może być każdy cel konsumpcyjny zgodny w polskim prawem. Rynek pożyczek hipotecznych to również firmy pozabankowe.

Pożyczka bankowa i pożyczka pozabankowa

pożyczka pod zastaw nieruchomości - KrakówPolskie prawo przewiduje, że finansowanie bankowe zabezpieczone nieruchomościami może być przedmiotem wnioskowania zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Firmy pozabankowe są ograniczone segmentem klienta. Mogą one finansować jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Polskie prawo zakazuje również zabezpieczania się instytucji bankowych i pozabankowych na nieruchomościach, ziemi i przedmiotach, które dla rolników są źródłem uzyskiwania dochodu. Jeżeli rolnik posiada ziemię, którą potencjalnie jest w stanie zasiać i mieć z niej zysk w postaci plonu to żadna instytucja finansowa w Polsce nie może się na takiej ziemi zabezpieczyć. Powyższe obwarowania w temacie zastawiania nieruchomości w Polsce ma na celu bezpieczeństwo transakcji finansowej. Reguła jest zatem prosta. Jeżeli jesteś osobą fizyczną to w celu uzyskania pożyczki pod zastaw nieruchomości udaj się to banku. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą to finansowanie pod zastaw nieruchomości jesteś w stanie uzyskać zarówno w instytucji bankowej jak i w firmie pozabankowej. Oczywiście, również warunki finansowania będą różne w bankach i w firmach pozabankowych. W bankach, standardem jest LTV, czyli udział kwoty dostępnego finansowania do faktycznej kwoty wartości nieruchomości, na poziomie 80%. Firmy pozabankowe oferują zazwyczaj LTV na poziomie wahającym się pomiędzy 35% a 60%. Pożyczka pod zastaw nieruchomości – Kraków to miejsce, gdzie na pewno znajdziemy interesujące nas finansowanie – będzie różniła się także pod względem cenowym, długości okresu kredytowania, a także formy kredytowania.

Instytucje bankowe oferują w ramach pożyczki hipotecznej finansowania ratalne, z opcją kredytowania nawet do 30 lat. Pozabankowe firmy finansowe oferują zazwyczaj zdecydowanie krótsze okresy kredytowania – zazwyczaj wahające się od 2 do 4 lat, gdzie część finansowania jest skredytowana, natomiast pozostała część jest zazwyczaj do uiszczenia w formie raty balonowej na sam koniec okresu kredytowania. Rynek pożyczkowy ciągle się rozwija i warto być na bieżąco, w kwestii finansowania bankowego i pozabankowego hipotecznego.