Firmy pogrzebowe w Warszawie

Pogrzeb zawsze jest trudnym wydarzeniem dla rodziny osoby zmarłej. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie społeczności są przyzwyczajone do tradycyjnych form pochówku, wszelkie odstępstwa od normy wywołują dodatkową niepewność, która generuje dodatkowy stres związany z reakcją otoczenia. Czasami zdarzają się jednak sytuacje losowe, które zmuszają nas do dostosowania się do danej sytuacji. Tak było w przypadku mojego brata, który zginął podczas wakacji w Ameryce Południowej, a z przyczyn logistycznych do kraju powróciły tylko jego prochy w urnie.

Oprawa pogrzebów w Warszawie i okolicach

firma pogrzebowa z warszawyPonieważ mieszkamy pod Warszawą moi rodzice zdecydowali, że do zorganizowania pogrzebu wynajęta zostanie firma pogrzebowa z Warszawy, ponieważ w naszej rodzinie nie zdarzyła się nigdy kremacja zwłok i nie chcieliśmy, żeby w tak wyjątkowych okolicznościach organizacją pogrzebu zajęła się możliwie jak najlepsza firma. Urna z prochami mojego brata miała zostać złożona w rodzinnym grobie na cmentarzu w naszej miejscowości, ale znając renomę warszawskich domów pogrzebowych chcieliśmy zapewnić bratu godne pożegnanie, a żaden zakład pogrzebowy z naszej miejscowości nie miał doświadczenia z pogrzebami innymi, niż tradycyjne. Wynajęte przedsiębiorstwo pogrzebowe zapewniło rodziców, że w Warszawie kremacja zwłok już od wielu lat jest czymś standardowym i wielokrotnie organizowali uroczystości związane z pochówkiem urn, co przede wszystkim dało nam poczucie spokoju i wiarę, że oddajemy sprawy w ręce osób z doświadczeniem. Faktycznie przebieg uroczystości pogrzebowych przebiegł w bardzo tradycyjny sposób i nie dało się odczuć, że ten pogrzeb różni się od innych, nie licząc oczywiście ładunku emocjonalnego, który wiązał się ze śmiercią tak bliskiej nam osoby. Nawet starsi członkowie naszej rodziny wykazali zrozumienie i od tego momentu bardziej łaskawym okiem patrzyli na temat popielenia zwłok chociaż jeszcze niedawno wielu z nich nie mogło sobie wyobrazić braku trumny na pogrzebie. Sprawna organizacja i profesjonalizm firmy pogrzebowej naprawdę zmienił nastawienie do kremacji wielu osób w naszej rodzinie.

Kremacja zwłok w dalszym ciągu nie jest w Polsce zbyt popularna, za wyjątkiem największych ośrodków miejskich, gdzie jest dziś dość łatwo dostępna i coraz bardziej powszechna. Z upływem czasu można jednak przypuszczać, że ta tendencja zacznie się powoli zmieniać i za kilka lub kilkanaście lat temat spalania ciał zmarłych nie będzie w Polsce budził już tak dużych kontrowersji podobnie, jak obecnie jest już na zachodzie Europy.