Guma techniczna do produkcji uszczelek

Tworzenie materiałów i produktów różnego typu służących do uszczelnienia nie jest prostym zadaniem. Są to bowiem produkty, które muszą znosić prace w niekorzystnych warunkach roboczych, pod różnymi względami. Muszą być odporne na zerwanie, wpływ środków żrących i wysoką temperaturę, jednocześnie zachowując pełną szczelność.

Jaką gumę stosować do uszczelnień?

uszczelniająca guma NBRNa szczęście na rynku dostępnych jest wiele surowców, które spełniają opisane powyżej wymagania. Jednym z nich jest z pewnością uszczelniająca guma NBR. Surowiec ten, a właściwe półprodukt tworzy się, tak jak pozostałe rodzaje gumy technicznej, dzięki poddawaniu kauczuku naturalnego odpowiedniej obróbce, w tym przypadku gorącej wody oraz różnego rodzaju środkom chemicznych. W ten właśnie sposób powstaje nasz półprodukt stosowany do uszczelnień, znany jako guma NBR. Posiada on wiele właściwości, które pozwalają stosować nasza gumę w wielu sytuacjach, związanych z szeroko rozumianymi uszczelnieniami. Pierwszym jest z pewnością produkcja przewodów związanych z motoryzacją, między innymi hamulcowych czy hydraulicznych. Jest to możliwe dzięki temu, że guma NBR jest niezwykle odporna na działanie wody o wysokiej temperaturze, środków chemicznych a także olejów czy smarów wszelkiego typu, również stosowanych przecież w motoryzacji. Dzięki odpowiedniej obróbce i „hartowaniu” kauczuku naturalnego, można osiągnąć produkt znoszący temperatury w zakresie od minus trzydziestu do nawet plus stu stopni Celsjusza, co pozwala stosować uszczelki wykonane z omawianej gumy technicznej do konstrukcji silników samochodowych. Motoryzacja nie jest jednak jedyną dziedziną w której stosuje się opisywaną gumę techniczną do uszczelniania. Jej zalety są bowiem szeroko wykorzystywana również w produkcji i tworzeniu elementów i całych instalacji kanalizacyjnych i hydraulicznych. Przy pomocy uszczelek z NBR uszczelnia się krany i odpływy ujęć sanitarnych w naszych domach, a dodatkowo służą one do łączenia i uszczelniania rur w kanalizacji. W zdecydowanej większości wypadków tego rodzaju guma techniczna jest bowiem odporna również na używane powszechnie agresywnie działające środki czyszczące na bazie chloru i inne, a także ten służące do udrażniania rur.

Jak widać gum techniczna jest najlepszym wyborem do tworzenia różnego rodzaju uszczelek i innych elementów uszczelniających. Jest to bowiem produkt stosunkowo tani a jednocześnie wyjątkowo odporny na niekorzystne warunki środowiska roboczego. Nie udałoby się jednak tego osiągnąć bez odpowiedniej obróbce kauczuku, będącego głównym składnikiem opisywanego surowca.