Ile kosztuje eksploatacja drukarki 3D?

Drukarka 3D – niezwykłe urządzenie, które wykorzystujemy na coraz większą skalę nie tylko w zaawansowanych technologicznie firmach, ale również zupełnie przeciętnych domostwach. Rzeczy powstałe z jej pomocą bowiem są teraz nie tylko ważne dla rozwoju naszej cywilizacji. Są to bowiem również drobiazgi, które nam się podobają, bo ta technologia została tak zmieniona w przeciągu kilku ostatnich lat, że koszty wykorzystania tych znakomitych drukarek znacząco spadły. Filamenty to główne produkty, które musimy regularnie kupować, żeby nasza drukarka mogła funkcjonować.

Podstawowy podział filamentów

nowoczesna drukarka 3d - filamentTo nazwa mówi naprawdę niewiele, bo jest to produkt dość nowy na rynku, który dopiero w szybkim tempie zyskuje popularność. W pewnym sensie przeznaczenie filamentów można porównać do tonera lub tuszu wykorzystywanego w standardowej drukarce. Oczywiście taki filament będzie nam potrzebny przede wszystkim, wtedy gdy będziemy mieli zamiar tworzyć modele trójwymiarowe. Jeżeli naszą własnością dopiero ma się stać nowoczesna drukarka 3d – filament również trzeba uwzględnić przy obliczaniu kosztów, ale trzeba przyznać, że jest on stosunkowo tani. Producenci przygotowują go w większości przypadków w taki sposób, żeby jeden pojemnik z filamentem wystarczył nam na naprawdę długi czas, ale żeby sobie to uświadomić musimy najpierw poznać różnorodność poszczególnych egzemplarzy. Najważniejsze filamenty, jakie możemy swobodnie kupować za niewielką cenę to: egzemplarze różniące się od siebie kolorem (podstawowych kolorów jest kilka, ale w wyniku łączenia powstają różne barwy), filamenty różniące się od siebie grubością (musimy to bardzo dokładnie dopasować do używanego przez siebie modelu drukarki). Wersje filamentów wykonywanych z tworzyw niegroźnych dla środowiska naturalnego (nigdy nie ustępują pod względem jakości pozostałym), filamenty podatne na różne metody obróbki (drukarki wykorzystują teraz wiele różnych technologii).

Takie filamenty produkowane są perfekcyjnie, ponieważ możemy to wywnioskować i zauważyć już po tym, że producenci zawsze bardzo dokładnie nawijają je na szpulę, gdyż dzięki temu ten cenny materiał może być przez drukarkę wykorzystywany praktycznie bez naszej obecności i udziału. Dzięki drukarkom 3D tworzymy piękne rzeczy, a jednocześnie nie jesteśmy zmuszani do wysiłku fizycznego, bo mogą one pracować całymi godzinami, po tym, jak wcześniej wprowadziliśmy do nich projekt i założyliśmy nowy filament. Do zakładania też jest przystosowany, bo widzimy to po kształcie szpuli.