Ile kosztuje rozrzutnik do obornika?

W dobie gospodarstw rolnych ekologicznych posiadanie rozrzutnika do obornika to konieczność. Obornik jest nawozem organicznym, który w pełni poleca się do uprawy roślin i produkcji pożywienia. Koszt dobrego rozrzutnika jest różny, ponieważ różnią się one od siebie kilkoma sprawami. Są rozrzutniki jednoosiowe lub dwuosiowe, a to oznacza, że występuje różnica cenowa. Inaczej zapłacimy za rozrzutniki nowe, a inaczej za używane. Takie aspekty także mają znaczenie podczas zakupu. 

Cena dobrego rozrzutnika do obornika

dobry rozrzutnik do obornika - cenaNowy rozrzutnik do obornika jednoosiowy kosztuje około ośmiu tysięcy złotych. Świetnie nadaje się od małych gospodarstw, gidze obornik produkowany jest w obrębie gospodarstwa. Mowa oczywiście o nowym sprzęcie, który posiada atesty, a także gwarancję od producenta. Używany rozrzutnik możemy kupić nawet za tysiąc złotych, jednak cena w dużej mierze uwarunkowana jest od jego stanu technicznego oraz wizualnego, a także roku produkcji. W przypadku rozrzutników dwuosiowych możemy mówić o większej różnorodności cenowej. Chcąc kupić dobry rozrzutnik do obornika – cena będzie się wahać od piętnastu do czterdziestu tysięcy. Mowa o sprzęcie wykorzystywanym w wielohektarowych gospodarstwach ekologicznych. Są to egzemplarze dwuosiowe. W tych droższych wersjach mają dodatkowy napęd elektryczny, który wspomaga pracę ciągnika. Obornik na rozrzutniku przesuwany jest za pomocą taśmy. Te, które mają tylko dwie taśmy są tańsze, niż egzemplarze z trzema taśmami. Zazwyczaj rolnicy nie decydują się na zakup używanych rozrzutników, jednak ich cena jest także niższa. W granicach dziesięciu tysięcy złotych można zakupić taki sprzęt. Patrzy się na te same rzeczy, co w przypadku rozrzutników jednoosiowych. Zwraca się uwagę na rodzaj przypięcia do ciągnika. Najnowsze maszyny maja nieco zmodernizowane zapięcia, dlatego rozrzutniki, które są do tego przystosowane kosztują więcej. Mowa o kilkuset złotych różnicy, czyli koszt potencjalnej zmiany zapięcia.

Pracując w rolnictwie musisz posiadać taki sprzęt na swoim wyposażeniu. Dzięki niemu z powodzeniem będziesz mógł bezpiecznie i ekologicznie nawozić swoje uprawy. Duże gospodarstwa potrzebują sprzętu droższego i jest to zrozumiałe. Pracując z wieloma hektarami pola trzeba myśleć o wydajności i efektywności pracy, aby zdążyć przed sezonem. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, ile plonów zbierzemy. Praca rolnika to dążenie do jak najlepszego sezonu pod względem zbiorów, także trzeba mieć bardzo dobry rozrzutnik, który posłuży do nawożenia uprawy.