Inżynieria stalowych złączy

Kompensatory mieszkowe metalowe są stosowane jako elementy rurociągów lub jako części zbiorników ciśnieniowych. Kompensator to dowolne urządzenie zawierające jeden lub więcej metalowych mieszków używanych do pochłaniania zmian wymiarowych, takich jak te spowodowane rozszerzalnością cieplną lub kurczeniem się rurociągu, kanału lub zbiornika, oraz do pochłaniania drgań spowodowanych przez silniki, pompy, silniki. Metalowe złącze kompensacyjne jest urządzeniem utworzonym głównie przez elastyczne mieszki wykorzystywane do pochłaniania ruchów w systemie rurowym, przy jednoczesnym zachowaniu ciśnieniai przepływającego przez medium.

Acesoriado do kompensatorów ze stali

polecane kompensatory staloweKluczowym elementem kompensatora jest mieszek jako elastyczny element składający się z jednego lub więcej pofałdowań i stycznych końcowych. Pofałdowanie jest elastyczną jednostką mieszka a styczne końcowe to proste, nie pofałdowane części na końcach mieszka. Elastyczność mieszka wynika z naturalnej elastyczności pofałdowania, biorąc pod uwagę jego kształt i indywidualny projekt. W projektowaniu i budowie mieszków, oprócz uwzględnienia elastyczności należy wziąć pod uwagę inne parametry pracy, takie jak ciśnienie, temperatura i odporność chemiczna na przepływający przez nie płyn. Podstawową jednostką każdego złącza kompensacyjnego są mieszki. Poprzez dodanie dodatkowych komponentów i akcesoriów zwiększa się złożoność i możliwości kompensatorów, dzięki czemu polecane kompensatory stalowe nadają się do szerokiego zakresu zastosowań i usług. Każdy producent stosuje własne metody wytwarzania mieszków metalowych, chociaż we wszystkich przypadkach mieszki są produkowane z rur bez szwu lub metalowych cylindrów spawanych wzdłuż ich długości. Poszczególne zwoje są formowane w rurze przez rozprężny trzpień wewnętrzny. Płaskie plamy są minimalizowane poprzez częściowe rozszerzenie trzpienia i nieznaczne obrócenie rury. Proces ten jest powtarzany aż do osiągnięcia pośredniej wysokości zwoju. Następnie jest wymiarowany za pomocą specjalnie wyprofilowanych rolek wewnętrznych i zewnętrznych.

Kompensatory stalowe składają się z metalowych mieszków. Konfiguracja pozwala na duże ruchy boczne. Kompensatory nie mają ograniczeń, aby wytrzymać napór ciśnienia i podobnie jak w przypadku pojedynczych zapewniają oddzielne zakotwienie, aby poradzić sobie z naporem ciśnienia rurociągu. Uniwersalne złącza kompensacyjne zawierają dwa mieszki oddzielone szpulą rurową i ściągi zaprojektowane aby przenosić siłę nacisku. Uniwersalne złącze można zaprojektować tak, aby miało bardzo małą boczną siłę sprężyny.