Widoczną na pierwszy rzut oka wizytówką każdego domu jest jego elewacja. Pełni ona także funkcję ochronną budynku, bo zabezpiecza bardziej wrażliwe warstwy izolacyjne. Aby stanowiła element dekoracyjny trzeba o nią odpowiednio dbać. Generalna zasada zakłada czyszczenie elewacji co kilka lat. Są jednak przesłanki sprawiające, że trzeba je wykonać częściej. Przeczytaj kiedy zatroszczenie się o czystość ścian budynku jest konieczne częściej oraz jak radzić sobie z najpopularniejszymi rodzajami zabrudzeń?
Sposoby czyszczenia elewacji
Najpopularniejszym sposobem na bezpieczne czyszczenie ścian budynku jest mycie elewacji myjką ciśnieniową. Wystarczy posiadać myjkę z regulowaną mocą oraz temperaturą, aby w dowolnej chwili, samodzielnie wykonać czyszczenie ściany. Sama technika mycia wymaga jedynie dostosowania siły uderzenia strumienia oraz kierunków pod jakimi woda uderza o ścianę. Zaleca się także wykonanie mycia od góry do dołu ściany, aby nie powstawały nieestetyczne zacieki, zgodnie z logiką wykonywania prac na pionowych powierzchniach. Trzeba także uważać, jeśli czyszczenie elewacji jest elementem wiosennych porządków, bo zmrożone po zimie ściany wymagają znacznie niższej temperatury wody niż gdyby prace odbywały się latem. Nieco bardziej skomplikowanym sposobem na czyszczenie elewacji w Łodzi jest mycie ścian za pomocą preparatów chemicznych. Na rynku jest wiele rodzajów specjalistycznych środków, które należy dopasować do rodzaju zabrudzenia, jak i do materiału, z jakiego wykonana jest elewacja budynku. Jest on skuteczny, jeśli na ścianach oprócz zabrudzeń pojawiają się grzyby i pleśń, które skutecznie może wyeliminować wyłącznie środek chemiczny. Jednak jest też w odwrocie, ponieważ środki używane do mycia ścian mogą niszczyć zielone trawniki i rabatki, a coraz więcej zarządców chce, żeby ich podwórka były przyjazne dla mieszkańców. Ponadto problematyczne może być także dostanie się preparatów do studzienek kanalizacyjnych. Dlatego dobrze jest wybierać preparaty jak najbardziej neutralne dla środowiska.
Najskuteczniejszym, a jednocześnie najbezpieczniejszym dla ścian sposobem czyszczenia elewacji jest hydropiaskowanie. Pozostawia ono w stanie niezmienionym drobne elementy dekoracyjne oraz zdobieniowe. Ta metoda najlepiej sprawdza się, gdy jest wykonywana przez fachowców, bo wymaga odpowiedniej pogody, gdyż nie można używać hydropiasku jeśli wieje silny wiatr lub praży słońce, a doświadczenie sprawia, że pracownik firmy potrafi ocenić, czy wystarczy jednorazowe czyszczenie, czy też będzie konieczna powtórka.