Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

To, że istnieją przydomowe oczyszczalnie ścieków każdy powinien wiedzieć, ale sposób ich działania jest dla wielu ludzi nieznany. Najlepsze oczyszczalnie są w pełni biologiczne, a woda, która z nich otrzymujemy zdatna do picia nawet bez uprzedniego przegotowania jej. Pomijając już kwestie techniczne można wiele powiedzieć na temat wpływu bakterii na czystość wody. To za sprawą specjalnych filtrów pływających dochodzi do oczyszczenia cieczy.

Sposób działania biologicznej oczyszczalni ścieków

skuteczna biologiczna oczyszczalnia ścieków - wielkopolskieJest wiele typów oczyszczalni. Jeśli interesuje Cię najbardziej skuteczna biologiczna oczyszczalnia ścieków – wielkopolskie słynie z ich produkcji. W całym systemie jest komora, w której znajdują się bakterie beztlenowe. To one doprowadzają do separacji wszystkich tłuszczy będących w ściekach. Następnie dzięki grawitacji woda trafia do zbiornika, w którym zachodzą procesy biologiczne związane z bakteriami beztlenowymi. W tym zbiorniku znajdują się pływające filtry, na których rozwija się błona bakteryjna. Są to bakterie, które doprowadzają do neutralizacji wszystkich zanieczyszczeń. Woda jest dla nich całkiem bezużyteczna, dlatego czystą ciecz można odprowadzić do naszych kranów. Te bakterie potrzebują odpowiednich warunków do życia. W pobliżu ich kolonii powinna znajdować się zanieczyszczona woda. Również temperatura nie powinna spadać poniżej pięciu stopni Celsjusza. Jako, że zbiornik jest pod ziemią i posiada warstwy termiczne, zazwyczaj utrzymuje się w nim około jedenastu stopni Celsjusza. Wilgotność w ich otoczeniu musi sięgać osiemdziesięciu procent, co jest oczywiste w takiej oczyszczalni. Ważne, aby filtrów bakteryjnych było jak najwięcej, ponieważ tym sposobem łączą się one ze sobą, tworząc bardzo duże kolonie. Te bakterie nie przedostają się wraz z wodą do naszych kranów, a nawet jeśli to zrobią, to nie są szkodliwe dla organizmu ludzkiego. W warunkach domowych nie miałyby szans na długie przeżycie. Dobrze jednak pełnią funkcję w oczyszczalni, dlatego są pożyteczne.

Wiele kultur bakterii jest przydatnych dla człowieka. Rozwijanie ich w oczyszczalni nie jest trudne, ponieważ wraz założeniem takiego systemu przenosi się je na filtrach. W opisanym powyżej zbiorniku znajduje się około dziesięciu małych filtrów. Ich kształt przystosowany jest do unoszenia się na powierzchni wody oraz do rozwoju kultur bakterii, a nawet łączenia się ich. Człowiek nawet nie odczuje ile małych organizmów pracuje na to, by cały czas miał dostęp do świeżej i pewnej wody, bez dodatku chemii.