Jak odzyskać zwrot podatku dla pracowników?

Warto wiedzieć, że Polska ustawa VAT przewiduje zasady zwrotu podatku od konkretnych towarów i usług. Warto wiedzieć jednak, że chodzi tutaj o polski podatek VAT. Inaczej natomiast wygląda sytuacja, kiedy  polski podatnik chce zwrotu podatku VAT, który został zapłacony od towarów i usług zakupionych w innym kraju Unii Europejskiej. Co zatem należy zrobić, aby otrzymać zwrot podatku naliczonego w innym kraju.

Jak dostać zwrot podatku z zagranicy?  

odzyskiwanie vatu z zagranicy dla pracownikówPrzede wszystkim warto wiedzieć, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, przedsiębiorcy często robią zakupy za granicą. Głównie pokrywane są koszty paliwa, płacimy podatek za hotel, czy jakikolwiek inny sprzęt elektroniczny. Płacimy kwotę brutto, która zawiera VAT. W takiej sytuacji, przedsiębiorcy mogą odzyskać podatek, nie jest to żaden problem, głównie korzystając z odpowiedniej procedury.  Niestety, rzadko sięgają po tę możliwość, ze względu na skomplikowane  i długotrwałe procedury zwrotu – mogą trwać nawet do 6 miesięcy.  Często potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia, dokumentacja oraz informacje od wnioskodawcy. Warto jednak starać się o zwrot zagranicznego VAT-u. Głownie są  to dodatkowe środki pieniężne w firmie. Warto również powierzyć załatwianie naszej sprawy profesjonalistom. Trzeba znaleźć przede wszystkim specjalistów, którzy zajmują się tego typu działaniami.  Specjaliści zajmą się tym głównie na podstawie dokumentów świadczących o wydatkach. Pamiętajmy tez, że w ramach świadczenia zwrotu vatu, większość biur ma w swojej ofercie – wdrożenie procedury związane z prawem do możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT. Przygotowane jest również i wysyłany wniosek o zwrot VAT tam gdzie powinien tj. zagraniczny urząd finansowy. Prowadzony jest również status naszego wniosku. Z kolei po otrzymaniu pozytywnej decyzji, kwota jest księgowana i przelewana na konto klienta. W życiu codziennym dosyć często posługujemy się  mianem VATU.  Jest to nic innego jak określeni podatku od towarów i usług, a nazywany jest bardzo prosto.

Dzięki temu, że odzyskiwanie vatu z zagranicy dla pracowników, możemy naprawdę wiele zyskać. Trzeba jednak zauważyć, że w zakresie prawa podatkowego funkcjonuje także pojęcie podatku od wartości dodanej. Warto również zauważyć, że zwrot podatku z zagranicy, jeżeli się uda trwa od trzech do pięciu miesięcy, więc wcale nie tak długo.  Wystarczy po prostu zgłosić się do odpowiednich miejsc i na pewno sprawa zostanie szybko i konkretnie rozwiązana w niedługim czasie. Warto również mieć w tym celu dokumentację.