Jak podejść do remontowania domu?

Prace remontowe w domu najczęściej są uciążliwe i dezorganizują codzienne funkcjonowanie. Często też zdarza się, że znacznie przekraczamy budżet, jaki wcześniej przeznaczyliśmy na ten cel. Jak sprawnie przeprowadzić remont domu czy mieszkania, aby uniknąć przykrych niespodzianek i trzymać się budżetu? Jaki jest najlepszy czas na jego przeprowadzenie, od czego zacząć i jak uniknąć błędów? Na czym polega szczegółowy plan prac remontowych?

Dobry plan to sprawny remont

remonty wnętrzRemontowanie domu czy mieszkania to duże wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. Funkcjonowanie w domu podczas remontu nie jest proste, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby przenieść się na jego czas do bliskich lub po prostu wyjechać na wakacje. Jednak w praktyce najczęściej nie jest to możliwe. Dlatego, aby remont przebiegał sprawnie należy go starannie zaplanować. Remonty wnętrz powinny odbywać się według ustalonego wcześniej planu, krok po kroku. Wszelkie zaplanowane prace powinny odbywać się zgodnie z obraną kolejnością, inaczej wkradnie się niepotrzebny chaos. Dobra organizacja pozwoli na uniknięcie przestojów, które często generują dodatkowe koszty, a już na pewno są powodem frustracji. Pamiętajmy, że remonty wnętrz nie ograniczają się jedynie do samych prac. Bardzo ważną rolę odgrywają zakupy wszystkich potrzebnych materiałów. O ile produkty typowo budowlane, takie jak kleje, tynki, farby itp. dostaniemy od ręki, o tyle na niektóre elementy trzeba będzie poczekać. Może okazać się, że wybrane przez nas panele podłogowe czy kafle do łazienki trzeba będzie zamówić, a to wiąże się nawet z kilkutygodniowym oczekiwaniem. Dlatego wszelkie zakupy warto wykonać na około miesiąc, a nawet dwa miesiące przed planowanym terminem rozpoczęcia remontu. Bardzo istotna jest kolejność wykonywanych prac. Zaczynamy oczywiście od tych najcięższych i najbardziej skomplikowanych, jak wyburzanie czy stawianie nowych ścianek działowych, zmiana i poprowadzenie nowych instalacji, ewentualna zmiana grzejników. Kolejny etap to wykańczanie ścian gładziami i przygotowanie ich do malowania oraz wyrównywanie podłóg pod posadzkę. Prace kończymy układaniem posadzek, malowaniem czy  tapetowaniem.

Kiedy najlepiej zmierzyć się z remontem? Niektóre prace zależne będą od warunków atmosferycznych, dlatego takie prace jak wymiana okien, instalacji grzewczej czy wodno-kanalizacyjnej trzeba zaplanować na ciepłe miesiące, od późnej wiosny do jesieni. Również tynkowanie czy wylewki będą przebiegały dużo sprawniej, kiedy temperatura i pogoda pozwolą na ich szybsze wysychanie. Zima będzie natomiast dobrym okresem na prace suche, jak zmiana paneli podłogowych czy cyklinowanie parkietu.