Jak położyć panele podłogowe?

Wiele osób wykańczając mieszkanie szuka estetycznych, ale zaraz tanich materiałów. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się podczas wyboru podłogi. Zamożni inwestorzy bardzo często wybierają deski podłogowe, natomiast Ci oszczędniejsi wybierają tańszą alternatywę, jaką są panele podłogowe.

Najlepszy podkład panelowy

podkład pod panele podłogoweDecydują się na położenie paneli w mieszkaniu, musimy zdać sobie sprawę z kilku faktów. Przede wszystkim należy odpowiednio określić stopień przygotowania podłoża, bowiem to na nim ułożony zostanie podkład pod panele podłogowe. Podkład dostępny jest w co najmniej kilku grubościach. Jeśli nasze podłoże ma uskoki w progach, większe nierówności, czy spadki, to koniecznie trzeba postawić na jak najgrubszy podkład. Warto wspomnieć, że podkłady mają właściwości izolacyjne, więc dobrze tłumią dźwięki i zatrzymują ciepło w mieszkaniu. Jeśli nasza podłoga przygotowana jest niemal idealnie, możemy pozwolić sobie na cienki podkład. Oczywiście im cieńszy, tym tańszy, ale jeśli już wybór pada na cienkie podkłady, to warto wybrać te sprawdzonych i renomowanych producentów. Podkłady dostępne są w niemal każdym markecie budowlanym, więc w przypadku problemów z dokonaniem odpowiedniego wyboru, możemy zasięgnąć porady u doradcy w sklepie. Zazwyczaj porady te nie są zbyt wyczerpujące, ale na potrzeby amatorskiego położenia paneli w zupełności wystarczają. Nie każdy czuje się na siłach, by samodzielnie położyć panele. Wiele osób jednak nie może pozwolić sobie na zatrudnienie fachowca z prawdziwego zdarzenia. W takiej sytuacji z pewnością z pomocą przyjdą nam poradniki w Internecie, które niemal krok po kroku wyjaśniają jak prawidłowo położyć zarówno podkłady pod panele jak i same panele. Nie ma w tym nic trudnego, a nawet często praca ta sprawia przyjemność początkującym. Po prawidłowym położeniu podkładów i paneli pozostaje nam montaż listew wykańczających. Listwy te kupuje się na metry bieżące, instaluje się je za pomocą kołków do betonu. Potrzebna jest do tego wiertarka, ale pocieszające jest to, że to jedyne elektronarzędzie, które jest niezbędne do położenia paneli w naszym remontowanym mieszkaniu.

Podkłady pod panele możemy kupić albo w rolkach, albo w płytach kwadratowych. Dużo lepiej pracuje się z tymi drugimi, ponieważ nie zwijają się podczas ich rozkładania na podłodze. Pozwalają one na pracę kawałek po kawałku bez rozkładania podkładów odrazu w całym pomieszczeniu. Niestety podkłady we wspomnianej formie zazwyczaj są nieznacznie droższe od tych sprzedawanych w rolkach.