Jak powstaje wełna?

 

Wełna jest prawdopodobnie najstarszym włóknem znanym człowiekowi. Była jednym z pierwszych włókien, z których wplatano ją w tkaninę. Wełna pochodzi od owiec. Owce muszą najpierw urosnąć, a następnie można je ostrzyc. Strzyżona wełna nazywana jest surową wełną, a ponieważ owce bywają brudne, wełnę tę należy najpierw wyczyścić. Wełna jest następnie czesana, co oznacza szczotkowanie w celu wyprostowania włókien. Wcześniej robiono to ręcznie, ale obecnie mamy do tego celu odpowiednie maszyny.

Od prostego surowca po elegancką tkaninę

wełna - tkaninaWłókna wełny są starannie skręcone w pasma zwane niedoprzędami. Z niedoprzędów przędzie się przędzę, z której następnie tka się tkaninę wełnianą. Ale nie każda wełna jest taka sama – nawet jeśli pochodzi od tego samego zwierzęcia. Na bokach, ramionach i plecach pozyskiwana jest wysokiej jakości wełna. Wełna najniższej jakości znajduje się w tej, która rośnie na dole kończyn owiec. Długość wełny na zwierzęciu różni się w zależności od miejsca na ciele, ale najczęściej różni się między rasami owiec. Powierzchnia wełny jest wodoodporna. Ponieważ na powierzchni nie pozostaje wilgoć, tkaniny wełniane wydają się być suche i wygodne, nawet w deszczową pogodę. Wełna – tkanina jest teraz ceniona za swoje piękno i trwałość. Wciąż jest to najlepszy wybór dla wysokiej jakości garniturów biznesowych, ciepłych swetrów i drogich dywanów. Jakość wełny różni się w zależności od rasy owiec. Nie przyciąga ona kurzu ani nie jest elektrostatyczna. Wełna owcza uważana jest za wyjątkowy materiał pochodzenia naturalnego, a sposób pozyskania nie szkodzi samemu zwierzęciu, co jest dodatkowym plusem. W dobie nowoczesnych technologii, kiedy pojawiło się wiele sztucznych zamienników, ten naturalny produkt zaczął blednąć w cień, a szkoda ponieważ jedną z najważniejszych cech wełny jest jej niska przewodność cieplna. Wniosek z tego jest następujący – w upale ochładza, a na mrozie ochładza. Właśnie dlatego górale noszą wełniane spodnie.

Kolejną równie ważną właściwością tego wspaniałego materiału jest doskonała oddychalność. W produktach wełnianych skóra swobodnie oddycha. Z tego powodu koce i poduszki najlepiej przechowywać z naturalnymi wypełnieniami. Sen będzie wtedy zdrowy i przyniesie całkowity odpoczynek. Jest to szczególnie widoczne w naszym niespokojnym życiu codziennym, kiedy co trzeci mieszkaniec miasta cierpi na bezsenność. Jest więc to materiał ekologiczny o bardzo dobrych właściwościach, dlatego też wełna, jako tkanina zasługuje na bardzo duże uznanie.