Jak praktycznie wyposażyć kemping?

Zakup przyczepy kempingowej, choć wydawałoby się inaczej, nie jest decyzją prostą. Warto dobrze się zastanowić, co najbardziej przyda nam się podczas podróży. Dobrze jest kupić przede wszystkim taki model przyczepy lub samochodu, który zdoła pomieścić wygodnie całą naszą rodzinę oraz wszystkie sprzęty, które mamy zamiar wykorzystywać podczas podróżowania. Oczywiście można kupić już w pełni wyposażony kemping, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażać się w niezbędne akcesoria stopniowo, nie obciążając jednorazowo budżetu.

Najważniejsze instalacje w kempingu

pompy do kempinguCo powinno znaleźć się w każdym kempingu? Wszystko zależne jest od stylu i ilości podróżowania. Jedni wykorzystywać będą przyczepę do podróżowania głównie w miesiącach letnich, inni będą podróżować cały rok niezależnie od pogody. Dlatego właśnie wyposażenie kempingu najlepiej jest dopasować do indywidualnych potrzeb rodziny. Jest jednak kilka elementów, które będą niezbędne każdemu. Do takich z pewnością należy instalacja wodna. Bez dostępu do wody podróżowanie będzie męczące, a nawet niemożliwe. Woda służyć nam będzie nie tylko do kąpieli, ale także do gotowania i porządków. Większość codziennych czynności będzie wiązała się z użyciem wody. Wodę w kempingu wozimy w specjalnych zbiornikach, ich wielkość warto dopasować do naszej rodziny, przy czym pamiętajmy, że średnie dzienne zużycie wody na osobę wynosi między 5 a 8 litrów. Zbiorniki umieszcza się w miejscu niedostępnym z zewnątrz dla ewentualnych intruzów, najlepiej pod siedzeniami lub w podwójnej podłodze, aby woda nie zamarzała. Musi to być miejsce ciemne, aby pod wpływem światła nie namnażały się w wodzie glony. Pamiętajmy, aby zawsze opróżnić zbiorniki ze starej wody, zanim napełnimy je świeżą. Opróżnianie całej instalacji konieczne jest także wtedy, kiedy kemping nie jest używany i na okres zimowy. Do pracy instalacji wodnej potrzebne będą oczywiście pompy do kempingu. Do wyboru mamy modele zanurzeniowe oraz ciśnieniowe. Pompy do kempingu ciśnieniowe to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ zapewniają utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji, co czyni korzystanie z niej tak komfortowym, jak w domu. Konieczny będzie także zbiornik na tzw. wodę szarą, czy brudną i zużytą wodę. Musi on posiadać wygodny spust oraz oraz odpowietrzenie.

Oprócz instalacji wodnej konieczne będzie także ogrzewanie kabiny oraz wody. Tutaj sprawdzają się najczęściej piecyki zasilane z butli gazowej, a najlepiej takie, które mogą działać naprzemiennie z butli lub energii elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mają zamiar często zapuszczać się w miejsca pozbawione energii elektrycznej będą panele słoneczne, które umożliwią nam dostęp do prądu w każdym miejscu na ziemi.