Jak walczyć z plastikiem

Coraz częściej słyszymy o tym, jak bardzo potrzebna jest walka z plastikiem. Jest on tanim tworzywem, dlatego w przemyśle spożywczym jest ciągle używany. Na świecie znajduje się niewyobrażalna ilość plastiku, dlatego co raz pojawiają się nowe sposoby jak z nim walczyć, jak przestać go tyle produkować. Plastik jest biodegradalny, dlatego większość plastiku ląduje w naturalnym środowisku, czyli w lasach czy morzach, oceanach.

Plastik- dzisiejsze zagrożenie dla świata.

duża torba na zakupyKażdy z obywateli Unii Europejskiej rocznie produkuje około 31 kilogramów plastiku, a tylko 30% podlega recyklingowi. W Polsce zużywamy rocznie 1,2 miliarda słomek, a w całej UE aż 100 miliardów foliówek i 46 miliardów plastikowych butelek. Plastikowe reklamówki, sztućce czy słomki używane są przez chwile, a szkodzą środowisku przez setki lat. Przez to, że nie podlega on recyklingowi ląduje w oceanach i trafia do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza i ostatecznie trafiają na nasze talerze. Okres wakacji jest okresem wzmożonej produkcji plastikowych odpadów przez ludzi. Grillowaniu zawsze towarzyszą plastikowe, jednorazowe naczynia i sztućce, a jadąc na wakacje kupujemy dmuchane plastikowe materace czy koła, które po wakacjach „porzucamy”. Jednak dzięki kampaniom i akcjom mającym na celu uświadomienie problemu wszechobecnego plastiku wzrasta świadomość ludzi. Zamiast używać jednorazowych naczyń, wystarczy zapłacić trochę więcej i kupić, bardzo modne teraz, naczynia z otrębów, które później mogą zostać zjedzone. Jest coraz więcej sklepów, w których można je znaleźć. Duża torba na zakupy z papieru lub płócienna też sprawdzi się lepiej niż setki kupionych na jej miejsce jednorazówek. W okresie wakacji, w upalne dni, warto zmienić plastikową butelkę wody na butelkę wielorazowego użytku, która filtruje wodę, a plastikowe zabawki na wakacje, takie jak koła czy materace, zabierz z poprzedniego roku, nie są one jednorazowego użytku, nie trzeba ich po jednym sezonie wyrzucać. A jeśli chodzi o słomki to w ogóle z nich zrezygnuj, bo przecież napój bez nich smakuje równie dobrze.

Plastik jest wszędzie, jednak od zaraz możesz zacząć walkę z nim. Jest to mały krok dla Ciebie, a duży dla środowiska i przyszłości naszej planety. Gdyby każdy człowiek na świecie zmienił chociaż w małym stopniu podejście do plastiku miałoby to ogromne znaczenie dla Ziemi. Rezygnacja ze słomek, jednorazówek czy plastikowych naczyń nie będzie miała żadnego wpływu na codzienne funkcjonowanie, a dla lasów czy oceanów będzie odciążeniem.