Jak wygląda montaż kurtyn dymowych stałych?

W wypadku pożaru budynki muszą być zabezpieczone systemami takimi jak grawitacyjne odprowadzanie dymu. Dzięki niemu ewakuacja ludzi może być przeprowadzona w sposób dużo bezpieczniejszym. Poza tym, dzięki przekierowaniu dymu pod sufit akcja ratunkowa przebiega dużo sprawniej, co również przyspiesza znalezienie i ugaszenie źródła pożaru. Kurtynami dymowymi stałymi zwykle zabezpiecza się obiekty wielkopowierzchniowe oraz hale przemysłowe czy bardziej zabudowane budynki użyteczności publicznej.

Gdzie montuje się kurtyny dymowe stałe?

kurtyny dymowe stałeMontażem kurtyn dymowych zajmują się producenci zabezpieczeń i systemów przeciwpożarowych, takich jak grawitacyjne odprowadzanie dymu. Konstrukcje tego typu służą do kierowania dymu w stronę sufitu, aby umożliwić ludziom bezpieczną ewakuację i przeprowadzenie akcji ratunkowej. Wśród obecnych na rynku kurtyn dymowych – stałych i automatycznych – w zależności od wielkości i przystosowania budynku stosowany jest inny rodzaj. Automatyczne rozwijają się dopiero w momencie wykrycia pożaru. Ich dużą zaletą jest to, że nawet przy zaniku zasilania, nadal będą kontrolowanie opadały, wpływając na kierunek poruszania się dymu. Kurtyny dymowe stałe najczęściej stosowane są w obiektach wielkopowierzchniowych, jak różnego rodzaju hale przemysłowe czy sportowo-rekreacyjne. Sprawdzają się też doskonale w niektórych budynkach użyteczności publicznej, jednak tam gdzie pojawia się dużo szyb, dużo częściej spotykane są kurtyny automatyczne. Budowa kurtyny stałej jest bardzo prosta, składa się z kątowników mocujących górnych oraz obciążających dolnych, które wspólnie w estetyczny sposób naciągają materiał niepalny, zrobiony z włókna szklanego. Wydzielają strefy dymowe, które skutecznie blokują rozprzestrzenianie się dymu i pozwalają na kierowanie go w stronę wylotów wentylacyjnych. Montaż kurtyn jest prosty, a cała konstrukcja niezwykle lekka. Charakteryzują się one prostym, estetycznym wyglądem, który bez rzucania się w oczy skutecznie zabezpieczy największe pomieszczenia.

Zastosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych ma na celu przyspieszanie akcji ratunkowych oraz umożliwianie bezpiecznej ewakuacji osób, przebywających w zagrożonym budynku. Wśród stosowanych systemów grawitacyjnego odprowadzania dymu, to kurtyny dymowe stałe najczęściej znajdują swoje zastosowanie w obiektach wielkopowierzchniowych i budynkach użyteczności publicznej. Ich prosty montaż oraz lekka konstrukcja sprawia, że jest to system prosty w obsłudze a jednocześnie niezwykle skuteczny.