Jak wykorzystać energię wiatru?

Rosnące koszty zakupu energii w każdej postaci sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów pozyskania potrzebnych mediów. Nie bez znaczenia jest również fakt postępującej degradacji środowiska, któremu można przeciwdziałać jedynie poprzez stosowanie bardziej ekologicznych rozwiązań, które cechują się niską emisją. Na rynku znaleźć można urządzenia, które pozwalają wytworzyć prąd czy ciepło w alternatywny sposób.

Zalety stosowania turbin wiatrowych

turbina wiatrowa o pionowej osi obrotuSą to odnawialne źródła energii, które mogą być montowane w różnych miejscach. Dodatkowo do instalacji takich urządzeń zachęcają środki krajowe oraz międzynarodowe, które są udostępniane inwestorom indywidualnym jak i również przedsiębiorcom. Mogą oni skorzystać z dotacji, dofinansowań czy kredytów na warunkach preferencyjnych. Obecnie bardzo dynamicznie rozwija się fotowoltaika oraz energetyka wiatrowa. Zarówno jedna jak i druga technologia pozwala generować energię elektryczną. Dużym zainteresowaniem klientów cieszy się w szczególności turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, która sprawdza się bardzo dobrze do generowania mniejszych mocy liczonych w kW. Turbinę taką cechuje nieskomplikowana budowa, nowoczesne materiały konstrukcyjne oraz niska prędkość startu wynosząca przeważnie ok 1m/s. Warto wspomnieć, że dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów konstrukcyjnych turbina jest odporna na oddziaływania środowiskowe jak i również przeciążenia, które mogą powstawać w trakcie jej pracy. Podczas doboru odpowiedniego modelu ważnym zagadnieniem jest również zakres temperatur pracy. Urządzenia mogą bowiem być instalowane w różnych miejscach, gdzie temperatury znacznie zmieniają się w trakcie roku kalendarzowego. Obecnie coraz popularniejszymi rozwiązaniami są tak zwane układy hybrydowe, w których oprócz turbin wiatrowych funkcjonują również inne źródła wytwórcze. Mogą to być chociażby kolektory słoneczne czy pompy ciepła. W ten sposób cały układ staje się jeszcze bardziej autonomiczny i ekologiczny.

Warto wspomnieć, że urządzenia mogą być instalowane w układach sieciowych (on grid) lub wyspowych (off grid). W pierwszym przypadku budynek jest cały czas podłączony do sieci, a ewentualny nadmiar lub niedostatek energii jest z niej kompensowany. W drugim rozwiązaniu w układzie uwzględniane są magazyny energii, które pozwalają zbierać nadwyżki w momencie nadprodukcji, a następnie je wykorzystywać w momencie zwiększonego zapotrzebowania. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są akumulatory litowo jonowe, które charakteryzują się dużą gęstością energii.