Rolnicy, którzy radzą sobie z najpopularniejszymi szkodnikami kukurydzy, osiągają spore sukcesy. Jest tak dlatego, że nawet pojedynczy gatunek szkodnika jest w stanie zniszczyć większość upraw, a tym samym zaszkodzić finansom gospodarstwa. Osoby, które uprawiają zboża niekomercyjnie lub są początkującymi rolnikami, mogą mieć problem z rozpoznaniem i zwalczaniem szkodnika. Jakie są sposoby na pozbycie się kilku popularnych?
Naturalne metody na szkodnika w kukurydzy
Kukurydza przyciąga do siebie ponad 50 gatunków różnych szkodników. To, czy uda się zapobiec stratom, zależy wyłącznie od rolnika. Najczęściej na kukurydzach mogą być widoczne ślady omacnicy prosowianki. Jeżeli wie się już, jak ją rozpoznać, wówczas warto sięgnąć po odpowiedni preparat biologiczny. Jest nim kruszynek, czyli owad, którego larwy aplikuje się na zawieszkach lub w kulkach. Samice tego osobnika składają jaja w jajach omacnicy, przez co ograniczają jej populację. Często jednak omacnicy towarzyszy również urazek kukurydziany. W jego przypadku nie trzeba stosować żadnych środków, a zwyczajnie uporządkować swoje pole. Należy pozbyć się opadłych kolb kukurydzy oraz pozostałych po zbiorach resztek – gnijące rośliny są pożywieniem dla urazka. Trudne w wytępieniu mogą być również pędraki i drutowce. Aby się ich pozbyć, należy nie tylko likwidować nieużytki, ale także regularnie wzruszać glebę w słoneczne dni. Pozwoli to zniszczyć przesuszone jaja tych szkodników. Warto również pamiętać, aby niszczyć przysmaki szkodnika, czyli chwasty oraz zadbać o ochronę ich naturalnych wrogów – mowa tu między innymi o ptakach, kretach i szczypawkach. W naturalny sposób można pozbyć się również stonki kukurydzianej. Profesjonalne zwalczanie szkodników w kukurydzy za pomocą preparatów biologicznych możliwe jest w tym przypadku dzięki nicieniom. Pozbędą się one szkodnika już w stadium larwalnym. Gotowe preparaty można zakupić w niektórych sklepach stacjonarnych i internetowych. Polecane są one każdemu rolnikowi bez względu na obszar, na którym posiana jest kukurydza.
Stosując naturalne metody zwalczania szkodników, można zapobiec utracie plonów, a przy tym zadbać, by kukurydza pozostała wolna od substancji chemicznych. W przypadku każdego ze szkodników żerujących na roślinach warto wyszukiwać preparatów biologicznych. Środki chemiczne mogą zadziałać wyłącznie czasowo lub w niewielkim stopniu ograniczyć populację szkodnika, a kupując gotowe preparaty biologiczne, ma się pewność, że szkodnik zostanie skutecznie wytępiony.