Jaka szlifierka do drewna dla kobiety?

Kobiety zainteresowane produktami diy, czyli „zrób to sam”, tworzą dużo ciekawych projektów z drewna, przede wszystkim mebli do domu i ogrodu. Zajmują się również restaurowaniem starych mebli. Takie hobby można z powodzeniem uprawiać nawet z pomocą nastoletnich dzieci. Przeszkodą może być jedynie masywność i nieporęczność pewnych narzędzi. Są jednak na rynku narzędzia idealnie dostosowane do kobiecej dłoni. Przydatnym przyrządem jest szlifierka do drewna – przy jej wyborze warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Szlifowanie bez użycia siły

szlifierki do drewnaNajważniejszą cechą, jaką powinna spełniać szlifierka jest jej odpowiednia szybkość i zasięg pracy. Szlifierki do drewna, które obrabiają duży kawałek powierzchni naraz to szlifierki taśmowe, jednak mogą być one zbyt duże, aby wygodnie nimi operować. Zwłaszcza, jeśli mamy do oszlifowania szafkę nocną albo krzesło. Do tego celu przyda się bardziej szlifierka oscylacyjna. Najbardziej uniwersalna to taka z papierem ściernym na rzep, w kształcie trójkąta, czyli delta. Doszlifujemy nią gładkie powierzchnie jak i trudno dostępne zakamarki mebla. Możemy też wybrać wersję z dłuższą rączką i mniejszym polem papieru ściernego. Szlifierki mimośrodowe mogą poruszać się po powierzchniach wklęsłych i wypukłych, ale mają okrągły rzep, co nie pozwala na pracę z narożnikami. Dlatego lepszym wyborem będzie szlifierka oscylacyjna, która może być również prostokątna. Warto, aby taka szlifierka posiadała akumulator, co uniezależni nas od kabla oraz worek na pył. Przed kupnem dobrze jest sprawdzić w sklepie, czy wybrana szlifierka dobrze leży nam w dłoniach, czy nie jest zbyt ciężka i czy wygodnie się nią operuje. Nie tylko kobiety, ale również mężczyźni zwracają też uwagę na kolor, jaki posiada szlifierka. Wszystko oczywiście zależy od gustu i tego, jakie inne narzędzia już posiadamy w domu. Szlifierka umożliwia nie tylko wygładzenie powierzchni drewna, ale też pozbycie się starej farby, czy lakieru. Pracę wykonujemy zawsze wzdłuż słojów.

Oczywiście są takie zakamarki mebli, zwłaszcza w przypadku krzeseł, gdzie możliwa jest tylko ręczna obróbka papierem ściernym. Jednak mała szlifierka multitool zaoszczędza dużo pracy i tam, gdzie można jej użyć, trzeba ją wykorzystać. Pewnym minusem jest jej głośna praca, ale tutaj też dużo zależy, którą ze szlifierek wybierzemy dla siebie. Niektóre pracują ciszej. Pozostaje jeszcze problem odpylenia powierzchni drewna po skończonej pracy. Mimo wszystko jest to jedna z najprzyjemniejszych prac dla domowego majsterkowicza.