Jakie powinny być bloczki fundamentowe?

Odpowiednie konstruowanie fundamentów jest jednym z czynników, który decyduje o bezpieczeństwie budynków. Na tą część konstrukcji oddziałuje bardzo wiele czynników zewnętrznych, które mogą niekorzystnie, a nawet destrukcyjnie, wpływać na jakość posadowienia. W związku z tym, odpowiednie materiały oraz ich montaż jest bardzo istotny. Dlatego już na etapie projektowania budynku, architekt lub konstruktor powinien wybrać takie materiały nośne do fundamentu, które zapewnią bezpieczeństwo konstrukcji. 

Nośne i trwałe ściany fundamentowe 

bloczki fundamentoweNajczęściej podwalinę konstrukcji stanowią ławy fundamentowe, jednak ze względu na to, że powinny one być posadowione poniżej granicy przemarzania gruntu, wykonuje się także ściany fundamentowe. Najczęściej nie są wykonywane w taki sposób jak ławy. Zamiast monolitycznej konstrukcji wykonanej z betonu zbrojonego, do ich wykonania używane są bloczki fundamentowe. Są to elementy drobnowymiarowe, które wyglądem przypominają w znaczny sposób tradycyjne materiały murowe, takie jak silka, gazobeton czy nawet beton komórkowy. Wykonywane są z betonu o wysokiej klasie wytrzymałości, który będzie w stanie bezpiecznie przenieść na ławy fundamentowe cały ciężar konstrukcji. Bloczki fundamentowe są więc bardzo ciężkie. Ze względu na to, że konstrukcja jest zagłębiona w gruncie, na bloczki działa wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Pierwszym zagrożeniem jest parcie gruntu, którym zasypuje się wykop po wymurowaniu ściany. Aby zapobiec jej wywróceniu, na etapie projektowania powinny zostać wykonane bardzo precyzyjne obliczenia konstrukcyjne. Na ich podstawie wybiera się takie bloczki oraz zaprawę – najczęściej cementową z bardzo drobnym kruszywem, aby zachować szczelność spoin oraz odpowiednią nośność – które będą stabilne nawet po zasypaniu konstrukcji. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i przeciw wodnej. To, w jaki sposób powinna ona być skonstruowana, zależy od tego, czy w gruncie stwierdzono występowanie wód gruntowych. 

Bloczki betonowe przeznaczone do wykonywania fundamentów można zamówić w markecie budowlanym lub w hurtowni. Jeżeli obiekt ma duże rozmiary warto skorzystać z oferty, która będzie miała niższe ceny. Wiele sklepów oferuje darmowy transport oraz możliwość zwrócenia nadwyżki materiału po zakończeniu robót. Należy jednak pamiętać, że nie może on być uszkodzony. Bloczki powinny zostać oddane na palecie, z której wcześniej skorzystał dostawca – tylko wtedy uzyskamy za nie zwrot pieniędzy.