kapitalizacja-codzienna_1168

Kapitalizacja Codzienna

Kapitalizacja codzienna

Większość z nas posiada większe lub mniejsze nadwyżki finansowe. Czasem są to pieniądze odłożone na spłatę rachunków, czasem na planowany od dawna wydatek. Inni również odkładają na czarną godzinę. Najważniejsze jest co robimy z tymi pieniędzmi? Najprawdopodobniej większość z was lokuje je w banku na ROR, Konto oszczędnościowe lub lokatę.I tutaj możemy kombinować.

Przed wprowadzeniem podatku belki aby obliczyć zysk z takiego powierzenia pieniędzy bankowi nie trzeba było się wysilać. Po prostu mnożyliśmy kwotę przez oprocentowanie, dzieliliśmy przez liczbę dni w roku a następnie mnożyliśmy przez czas trwania lokaty w dniach i mieliśmy to co chcieliśmy.

zysk=( kwota x oprocentowanie x czas trwania lokaty/depozytu) / 365

Brzmi prosto.

Ale po wprowadzeniu podatku belki sprawa się skomplikowała gdyż od zysku należało odjąć 19% podatek(robił to za nas bank). Sprawę komplikuje ordynacja podatkowa która wprowadzą zaokrąglenia przy podatku. I właśnie przez te zaokrąglenia kwota podatku może się wahać od 0% do nawet 40%. Co czasami powoduje komplikacje.

Jeszcze przed wprowadzeniem kapitalizacji codziennej do oferty ludzie omijali podatek zakładając kilka kont oszczędnościowych i lokując tam kwoty które podczas kapitalizacji dawały 2,49 zł odsetek i omijało się w ten sposób podatek belki.

Kontynuując o tych zaokrągleniach. Przy obliczaniu podatku stosujemy 2. Pierwszy to zaokrąglenie podstawy podatku do pełnych złotych. Czyli mając 9,49 złotych odsetek obliczamy podatek od 9 zł a mając 9,50zł od 10 zł. Spowodowane jest to że kwoty równe lub powyżej 50 groszy zaokrąglamy do pełnych złotych w górę a poniżej w dół. Następnie od tej kwoty obliczamy podatek w wysokości 19% i zaokrąglamy znowu ten podatek do pełnych złotych. I teraz te magiczne obliczenia dla odsetek 2,49.

Odsetki 2,49 zł --> podstawa podatku 2 zł ---> 19% podatku = 0,47 zł ---> zaokrąglenie podatku = 0 zł rzeczywisty podatek 0%

Odsetki 2,50 zł --> podstawa podatku 3 zł ---> 19% podatku = 0,57 zł ---> zaokrąglenie podatku = 1 zł rzeczywisty podatek 40%

Mimo iż większość ekspertów ogłosiła koniec wojny depozytowej której apogeum było pod koniec zeszłego roku to wojna nadal trwa, tylko że przybrała inną formę. Jednym z pól walk jest kapitalizacja codzienna.

Prekursorem był Alior Bank który wchodząc na rynek oferował konto z lokatą nocną. To właśnie tutaj odsetki były naliczane codziennie. Ale prawdziwy wstrząs nastąpił kiedy Eurobank wprowadził kapitalizację codzienną dla swoich kont oszczędnościowych które już wtedy miały oprocentowanie jedno z większych na rynku. Obecnie już kilka banków oferuje produkty z kapitalizacją codzienną. Nic tak nie działa jak zdrowa konkurencje.

Ale na czym polega ta słynna kapitalizacja codzienna. Polega na tym że odsetki naliczane są codziennie, czyli że podstawa podatku jest znacznie niższa niż w przypadku kapitalizacji miesięcznej (jakieś 30 razy niższa). Dzięki temu nie płacimy podatku belki dla kwot idących w tysiące. Na przykład w Eurobanku lokując na koncie oszczędnościowym kwotę poniżej 14997 zł nie zapłacisz podatku belki. A że Eurobank oferuje już możliwość założenia 15 rachunków oszczędnościowych to kwoty te idą w setki tysięcy złotych. Bardzo uprzyjemnia to oszczędzanie oraz maksymalizuje nasze zyski.