Kiedy trzeba wykonać nawijanie silnika?

Obecnie coraz większą rolę zarówno w maszynach przemysłowych jak i pojazdach odgrywają silniki elektryczne. Silniki elektryczne są w stanie przetworzyć energię elektryczną na ruch obrotowy, dzięki czemu wprawiają tłok silnika w ruch. Do prawidłowego działania tych silników niezbędna jest część nazywana uzwojeniem, odpowiadająca za umożliwienie przepływu prądu w obrębie silnika.

Na czym polega nawijanie silnika?

fachowe nawijanie silnikówSilnik jest najważniejszą częścią każdej maszyny przemysłowej czy pojazdu. Z tego też względu właśnie o tę część należy dbać z największą uwagą. Pomocne w tym mogą się okazać okresowo wykonywane kontrole stanu technicznego silnika, podczas których można wykryć najmniejsze usterki w początkowej fazie. Jest to szczególnie istotne w przypadku silników elektrycznych, w których często dochodzi do przepalenie uzwojenia, czyli części umożliwiającej przepływ prądu w obrębie silnika. Objawy tej usterki to znaczny spadek wydajności silnika, większe zużycie paliwa i przegrzewanie się. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest fachowe nawijanie silników. Jest to naprawa wchodząca w skład regeneracji silników, czyli metoda przywrócenia silnikowi dawnej wydajności bez konieczności jego wymiany. W tym przypadku zachodzi ona dzięki wymianie uzwojenia, które zostało przepalone na zupełnie nowe. W zdecydowanej większości przypadków, wystarcza to do tego, aby silnik pracował z dawną mocą. Przepalenie uzwojenia zachodzi zazwyczaj, gdy silnik danej maszyny narażony jest na bardzo intensywną, długotrwałą prace. W przypadku gdy dochodzą do tego trudne warunki środowiskowe, jak w przypadku maszyn używanych w przemyśle, często uzwojenie przepala się. Zjawisko zachodzi też w bardzo starych maszyn, które nie są jakość szczególnie intensywnie używane. W każdym jednak przypadku, wymiana przepalonego uzwojenia daje bardzo dobre rezultaty. Należy jednak pamiętać, że ten typ regeneracji powinien być wykonywany jedynie przez profesjonalistów. Próby wymiany uzwojenia bez profesjonalnego sprzętu i bez odpowiedniej staranności i ostrożności doprowadza do trwałego uszkodzenia silnika naszej maszyny. Dlatego tez regeneracją silników powinny się zajmować jedynie profesjonalne warsztaty samochodowe.

Dzięki regeneracji silnika część ta, mimo ze pozornie nie nadaje się do dalszego użytku, zyskuje praktycznie drugie życie. Regeneracja powinna być jednak wykonana nie przez właścicieli samochodu czy maszyny, ale przez profesjonalistów w warsztacie samochodowym. Typowa regeneracja trwa zazwyczaj około 6 do 8 godzin.