Leczenie narkomanii w ośrodkach terapeutycznych NFZ

Nasze społeczeństwo coraz częściej boryka się z licznymi problemami związanymi z nadużywaniem środków chemicznych i psychoaktywnych. Początkowo są przyjmowane eksperymentalnie, w celu poprawienia humoru natomiast szybko przekształcają się w nawyk i uzależnienie, z którego bardzo trudno wyjść. Do najczęściej uzależniających popularnych narkotyków zalicza się przede wszystkim marihuanę, kokainę, amfetaminę, heroinę i LSD. Wszystkie substancje działają psychoaktywnie na człowieka, wpływają na jego nastrój, zachowanie i samopoczucie. Przy dłuższym stosowaniu mogą doprowadzić do zmian w zachowaniu, w sposobie bycia, a nawet zupełnie zmienić styl życia.

Zamknięte ośrodki terapeutyczne leczenia uzależnień

ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków nfzOsoby wchodzące w etapy uzależnienia najczęściej mają obniżony nastrój, zamykają się w sobie, zaniedbują obowiązki i pracę, porzucają dotychczasowe zainteresowania i nie przywiązują wagi do wyglądu. Brak przyjmowania substancji odurzających wywołuje agresję i wybuchy wściekłości, a chory całkowicie traci kontrolę nad swoim życiem i nie dba o relacje z bliskimi i rodziną. Całą uwagę poświęca zdobyciu kolejnej porcji narkotyku, która w jego mniemaniu poprawi nastrój i rozwiąże liczne problemy. Głód narkotykowy potrafi bardzo zmienić człowieka i zniszczyć życie. Dlatego prowadzone są liczne terapie i ośrodki wspomagające leczenie uzależnień, w których chorzy mogą korzystać z pomocy specjalistów. Specjalistyczną terapię oferuje ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków NFZ refunduje część poniesionych kosztów związanych z pobytem osoby uzależnionej w placówce. Podjęcie odpowiednich środków i terapii umożliwia wyjście z nałogu i rozpoczęcie nowego życia. Proces jednak jest długotrwały i trudny, zwłaszcza dla osoby uzależnionej. Terapię dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę stan fizyczny i psychiczny chorego. Cały proces polega na totalnej abstynencji do końca życia, a rozpoczyna się go od detoksykacji i oczyszczania organizmu od substancji psychoaktywnych i likwidacji szkód jakie wywołała w poszczególnych organach. Niestety chorzy często są w złym stanie zdrowia, potrzebują terapii wzmacniającej organizm, która pozwoli usunąć wszystkie toksyczne substancje.

Następnie rozpoczyna się terapię psychologiczną i psychiatryczną, dzięki której uzależniona osoba odzyskuje wiarę w siebie, umiejętność podejmowania decyzji życiowych bez sięgania po środki psychoaktywne oraz radzenia sobie w codziennym zwykłym życiu i relacjach z najbliższymi. Proces może trwać od kilku tygodni do kilku lat i uzależniony jest od postępów i chęci osoby uzależnionej. Przyjmowanie narkotyków powoduje nie tylko fizyczne uzależnienie, a także psychiczne. W znaczący sposób wpływa na życie emocjonalne osoby uzależnionej i jest znacznie trudniejsze do wyleczenia. Wymaga determinacji ze strony psychoterapeuty, a także osoby chorej, która świadoma uzależnienia chce powrócić do normalnego życia, z dale od środków odurzających niszczących ciało i umysł, a czasem niosących śmierć.