Konstruktorzy układów automatyki przemysłowej muszą posłużyć się wieloma rodzajami przetworników do kontroli parametrów linii produkcyjnej. W zakładach przemysłowych nikt już nie chodzi od punktu do punktu i ręcznie nie dokonuje pomiarów. Trzeba przyznać, że to bardzo usprawnia całą produkcję i pozwala na redukcję ilości załogi, która uczestniczy w całym procesie. Praktycznie najwięcej do powiedzenia ma operator, który siedzi w głównej sterowni zakładu.
Trwałe sondy hydrostatyczne poziomu cieczy w zbiornikach
W przypadku niektórych ciągów produkcyjnych występują zbiorniki magazynowe dla rozmaitych substancji, które są potrzebne do procesu produkcji lub występują jako już gotowy produkt tego procesu. Do wydajnego sterowania potrzebna jest kontrola poziomu takich cieczy w zbiorniku, która jest wymagana do celów zinwentaryzowania zasobów. Przy wykonywaniu produkcji potrzebujemy takich informacji jak ilość dostępnych materiałów, żeby wiedzieć, czy nam ich nie zabraknie podczas wykonywania zadania. Ilość w zbiorniku potrzebna jest także do kontroli przelania zbiornika, przy każdej dostawie surowca trzeba wiedzieć, czy przypadkiem jego wlanie do zbiornika nie będzie miało katastrofalnych skutków. Do kontroli zajętości zbiornika służy trwała sonda hydrostatyczna poziomu cieczy. Jest to urządzenie umieszczane w dolnej części zbiornika, na które jest wywierany nacisk cieczy znajdujący się w zbiorniku. Z praw fizyki wiemy, że im tej cieczy jest więcej, tym ten nacisk będzie większy, gdyż największa wartość nacisku jest dokonywana właśnie na dolną ściankę zbiornika. Czujnik hydrostatyczny wykrywa wartość tego nacisku i przesyła tą informacje w formie elektrycznej do układu sterowniczego, który ją interpretuje we właściwy sposób pokazując na wyświetlaczu odpowiednią wartość. Dodajmy, że po umieszczeniu sterownika w układzie po raz pierwszy trzeba go najpierw odpowiednio skalibrować poprzez przypisanie jego wartości w przypadku pustego zbiornika i w pełni zalanego, dzięki temu będzie on mógł we właściwy sposób interpretować poziom cieczy.
Automatycy twierdzą, że takie czujniki są bardzo precyzyjne. Reagują na realne wartości, które są do wychwycenia w układzie. W przeciwieństwie do czujników sonarycznych, które są umieszczane na górze, czujniki hydrostatyczne są dokładniejsze i mniej awaryjne. Trzeba także podkreślić, że dostęp do nich ze względu na ich położenie na dole zbiornika znacznie ułatwia ich obsługę, zwłaszcza w przypadku wysokich zbiorników. Gdyby sonda była umieszczona na górze to trzeba by było się tam najpierw dostać.