Pojęcie inteligentny dom jest coraz powszechniej znane. Wiele osób jednak często nie wie dokładnie co kryje się pod tym pojęciem i jakie instalacje są stosowane w przypadku montażu smart home. Z tego właśnie powodu rośnie zainteresowanie tą tematyką, a także informacjami dotyczącymi projektowania inteligentnego domu, a także kosztów ponoszonych na takie instalacje. Czy koszt smart home jest wysoki? Jakie możliwości daje użytkownikom domu taka instalacja? Czy warto się decydować na takie rozwiązanie we własnym domu?
Poznajemy właściwości smart home
Pod pojęciem inteligentnego domu kryje się tak naprawdę zbiór popularnych oraz powszechnie znanych urządzeń, które są połączone w zintegrowany system. Ostateczna liczba połączonych instalacji, a także zakres ich działania są uzależnione od użytkowników. Wybór jest spory oraz można decydować się zarówno na pojedyncze urządzenia (jak a przykład czujniki bezprzewodowe, kamery, sensory na drzwi i okna), a także na gotowe zestawy, które są złożone z kilku kamer, czujników czy stacji kontrolnej. Dobrym wyborem jest nowoczesny i zaawansowany system smart home. Instalacja tego rodzaju może być zamontowana przez specjalistów, w niektórych przypadkach można je rozmieścić samodzielnie. Istotnym etapem jest konfiguracja sprzętu, która sprawi, iż poszczególne elementy będą prawidłowo działały. Dostępne na rynku systemy inteligentnego domu mogą być przewodowe, jak i bezprzewodowe, które są kontrolowane przy pomocy Wi-Fi czy Bluetooth. Wybór konkretnej instalacji powinien być uzależniony od miejsca, w jakim będzie ona używana. W nowych budynkach i firmach mogą pojawić się przewody, które zostaną rozprowadzone w zaplanowanych miejscach i będą ukryte pod tynkiem. W zamieszkałych budynkach lepiej sprawdzają się instalacje bezprzewodowe, które nie wymagają ingerencji, czyli naruszania ścian i prowadzenia nieestetycznie wyglądających kabli. Bezprzewodowy system może być zamontowany w każdym rodzaju nieruchomości.
Pojedynczymi urządzeniami działającymi w ramach instalacji smart home najwygodniej sterować przy pomocy mobilnej aplikacji. Wielu producentów tworzy je dla własnych marek, dlatego w czasie projektowania smart home warto wybierać rozwiązania od jednego producenta. Możliwe jest także korzystanie z większych i bardziej popularnych systemów, w przypadku których producenci dbają o kompatybilność. Zestawy smart home można kupić rozsądnych cenach, jednak są one uzależnione od liczby i rodzaju poszczególnych elementów, które znajdą się w naszym domu albo firmie.