Najpopularniejsze filamenty do drukarek

Jestem doktorantką na Wydziale Mechanicznym Lotnictwa, na jednej z polskich politechnik. Wybrałam kierunek wzornictwa przemysłowego, który łączy moje zamiłowanie do nauk ścisłych, z talentem plastycznym. Biorę udział w wielu naukowych projektach i przynajmniej raz w roku wyjeżdżam na zagraniczne konferencje. Zależy mi na tym, żeby być na bieżąco z nowościami w mojej branży, oraz żeby poszerzać sieć kontaktów w naukowym światku.

Wydruki 3D z filamentów

filament pet gZa każdym razem, kiedy jestem za granicą, w oczy rzuca mi się to, że na większości światowych uczelni wykładających przedmioty ścisłe, przynajmniej jedna trzecia studentów jest płci żeńskiej. Niestety w Polsce, nas, kobiet naukowców, w ścisłych dziedzinach jest zaledwie garstka. Jest to spowodowane po części polską mentalnością. Chociaż żyjemy w XXI wieku, wiele osób dalej jest zdania, że kobiety powinny siedzieć w domu i zajmować się dziećmi. Kobiety, które są specjalistkami w swoich dziedzinach często spotykają się z sytuacją, że ich kwalifikacje są podważane, tylko ze względu na ich płeć! Dlatego aktywnie walczę na uczelni ze wszystkimi przejawami dyskryminacji kobiet. Staram się też zachęcić młode kobiety, do wybierania kierunków ścisłych. Na zeszłorocznych dniach otwartych na naszej uczelni, przygotowałam wraz z grupą studentów z samorządu, wystawę waz, mis, wazonów i innych dekoracji, wykonanych w technice druku 3D. Zależało mi na tym, żeby zaprezentować piękne wzornictwo, oraz właściwości poszczególnych filamentów. Na przykład filament pet g pozwala na wydrukowanie przedmiotów giętkich, ale wytrzymałych, jeśli ustawi się odpowiednią temperaturę chłodzenia. Jego dodatkową zaletą jest transparentność, wykonane z niego wydruki będą półprzezroczyste. Część prac wykonaliśmy z bardzo drogiego filamentu TPU, który zachowuje się zupełnie jak guma. Dzięki niezwykłym elastycznym właściwościom, można go ściskać i odbijać od podłoża, jak piłkę. Oczywiście nie mogło też zabraknąć wydruków z najpopularniejszego filamentu PLA. Drukowanie przy jego pomocy jest najłatwiejsze, dzięki niskiej temperaturze topnienia, która sprawia, że z wydrukami należy obchodzić się delikatnie.

Pozostawienie przedmiotu wykonanego z PLA na słońcu, postawienie go na kaloryferze, czy też zalanie gorącą wodą, może doprowadzić do zniekształcenia formy, a nawet całkowitego rozpuszczenia produktu. Nasza wystawa wydruków 3D zrobiła furorę, wiele osób zatrzymywało się przy naszym stanowisku, żeby podziwiać nasze prace. Wśród pierwszoroczniaków widziałam kilka z dziewcząt, które oglądały wystawę.