Naturalny materiał izolacyjny – wełna mineralna

Wełna mineralna stanowi zaraz po styropianie najpopularniejszy i najchętniej stosowany materiał izolacyjny wykorzystywany w ocieplaniu budynków. Nazwa „wełna mineralna” dotyczy zarówno materiału wytworzonego na bazie włókien skalnych, jak i szklanych. Wełna mineralna wyróżnia się wieloma pozytywnymi właściwościami, jednak należy zwrócić uwagę na parę aspektów podczas ocieplania domu tym materiałem.

Jakimi właściwościami cechuje się wełna mineralna?

sztuczna wełna mineralnaPrzed zakupem materiałów izolacyjnych trzeba pamiętać, aby wszystkie elementy systemu ocieplania były ze sobą kompatybilne. Ważne jest to szczególnie dlatego, że późniejsza ewentualna naprawa elewacji, ze względu na specyfikację techniczną materiałów będzie bardzo pracochłonna i kosztowna. Sztuczna wełna mineralna występuje najczęściej w postaci płyt i mat. Płyty różnią się między sobą twardością i gęstością, co jest istotne podczas ociepleń konkretnych elementów budynku – płyty twarde zaleca się do prac izolacyjnych wykonywanych na podłogach poddaszy użytkowych, stropodachów i ścian zewnętrznych, miękkie zaś do ocieplania poddaszy nieużytkowych, drewnianych stropów i podwieszanych sufitów. Maty z wełny mineralnej produkowane są z kamienia lub szkła i oferowane w postaci rulonów. Stosuje się je najczęściej zarówno na poddaszach użytkowych i nieużytkowych oraz podłogach na legarach. Wełna mineralna dostępna jest również „luzem”, którą stosuje się do izolacji trudno dostępnych miejsc. Wełna mineralna posiada wiele zalet. Przede wszystkim gwarantuje stabilność cieplną. Porą zimową nie dopuszcza do ulatniania ciepła na zewnątrz, letnią zaś do nadmiernego nagrzania się budynku. Ponadto jest niepalna i odporna na ogień. Nie rozprzestrzenia płomienia i może pełnić funkcję zapory ogniowej przez około dwie godziny. Dodatkowo posiada dobre właściwości akustyczne – modernizowane budynki cechują się niskim poziomem hałasu wewnątrz pomieszczeń. Wyróżnia się także odpornością biologiczną i chemiczną – co oznacza, że nie rozwijają się na niej grzyby i pleśnie. Kolejną jej zaletą jest fakt, iż jest paroprzepuszczalna – zapewnia odpowiedni mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.

Przy ocieplaniu domu wełną mineralną istotne jest właściwe przygotowanie podłoża, które powinno być równe, a powłoka zewnętrza (na przykład tynk) musi być mocno związana ze ścianą. Drugi etap to przeklejenie ocieplenia. Warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na naroża, gzymsy i wykończenie ościeży. Ostatni krok to wykończenie. Należy przy nim pamiętać, że ze względu na wysoką paroprzepuszczalność wełny mineralnej trzeba dopasować do niej również taki tynk. Do systemów na bazie wełny mineralnej najczęściej stosuje się tynki mineralne, silikatowe lub silikonowe.