Nowe sprężyny naciągowe

Wiele przedmiotów, z których korzystamy na co dzień nie mogłoby funkcjonować bez sprężyn. Są znane ludzkości od tysięcy lat i używane w wielu konstrukcjach. Przynajmniej raz w życiu mieliśmy długopis ze sprężyną, siedzieliśmy na sofie lub materacu. Widzieliśmy jak starsze osoby nakręcały zegarki za pomocą małego pokrętła umieszczonego z boku obudowy. Ich głównym zadaniem jest, w pewien sposób, ograniczenie ruchu innych podzespołów. 

Zastosowanie sprężyn naciągowych

wytrzymała sprężyna naciągowaSprężyny spotykamy na każdym kroku. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem są sprężyny naciągowe spotykane np. przy trampolinach. Wytrzymała sprężyna naciągowa pozwala kontrolować kąt otwierania się drzwi wejściowych. Jej praca polega na rozciąganiu, może kontrolować rozciągnięcie linki stalowej, którą łączy się ze słupem, na przykład przy pastuchach elektrycznych, gdzie amortyzuje naprężenia kabla pod napięciem w przypadku, naprze na niego zwierzę. Sprężynie naciągowej zawdzięczamy możliwość słuchania gry na fortepianie, gdzie dzięki naciągniętym przez sprężyny struny wydają odpowiednie dźwięki po uderzeniu klawiszy. Podczas przykładania siły, sprężyna, wydłuża się, a po ustąpieniu siły wraca do pierwotnego kształtu. Aby sprężyna naciągowa mogła zostać użyta musi ona posiadać specjalne oka. Są to końce sprężyny, dzięki którym możliwe jest poprawne zamontowanie sprężyny. Tego typu sprężyny możemy z powodzeniem stosować w bramach garażowych, meblach, zabawkach, w motoryzacji, sprzętach gospodarstwa domowego lub szeroko rozumianym przemyśle. Utrzymują stałe napięcie między dwoma elementami. W każdej z tych dziedzin możemy znaleźć sprężyny o różnej sile naciągu i wykonane z różnych materiałów. Sprężyny są często wykonane z pewnym naciągiem wstępnym. Pozwala to na skrócenie jej długości. W każdej z tych sytuacji spotkamy sprężyny o różnej sile naciągu i wykonane z odmiennych materiałów. Najczęściej są wykonane ze stali ocynkowanej. Produkuje się je za pomocą zwijania na zimno (drut sprężynowy patentowany) lub na gorąco (pręty stopowe walcowane, ciągnione, szlifowane). Materiał, z którego są wykonane, musi być bardzo wytrzymały, ponieważ musi on sprostać działającym na niego siłą. 

Ze względu na swoją niezawodność i jakość wykonania, sprężyny naciągowe, znalazły swoje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia (motoryzacja, rolnictwo, meblarstwo, a także energetyka). Każdy z rodzajów sprężyn, które napotkamy w swoim życiu ma swoje zastosowanie. Inne rodzaje to na przykład: sprężyna płaska, napędowa, naciskowa, tapicerska lub gazowa.