Nowoczesne instalacje wentylacji na terenie Śląska

Na obszarach silnie uprzemysłowionych nieustannie powstają nowe obiekty mające na celu zwiększenie potencjału poszczególnych zakładów. Każdy z nich musi być wyposażony w instalacje, które zapewnią osobom przebywającym na ich terenie jak najlepsze warunki bytowe to znaczy komfort oraz bezpieczeństwo. Jest to niezmiernie istotne. Bez niektórych z systemów niemożliwym jest realizowanie procesów, które są podstawą działalności przedsiębiorstwa. Jako przykład można podać chociażby elektrykę, ogrzewanie, wodociągi, kanalizację czy wentylację.

Zalety zastosowania rekuperacji w obiektach

rekuperacja - śląskWszystkie te układy są bardzo istotne z punktu widzenia zapewniania odpowiedniej użyteczności obiektu oraz komfortu i bezpieczeństwa osób zgromadzonych na jego terenie. Inwestorzy mają do wyboru różne rozwiązania, które mogą się sprawdzić lepiej lub gorzej w danym miejscu. Jednym z obszarów, które cechują się największym rozwojem w sektorze przemysłu może być z całą pewnością Śląsk. To właśnie tam usytuowane są jedne z największych fabryk, które należą zarówno do krajowych jak i zagranicznych korporacji. Właśnie tam zachodzi potrzeba wykorzystania nowoczesnych rozwiązań, które są nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. W obiektach prywatnych oraz małych zakładach przemysłowych do zapewnienia odpowiedniej liczby wymian powietrza na dobę wykorzystywane są układy grawitacyjne. W przypadku, gdy budynek ma większą kubaturę a w jego pomieszczeniach może przebywać wiele dziesiątek czy setek osób koniecznym jest zapewnienie wydajniejszego sposobu. W tym celu wykonywana jest rekuperacja – śląsk, gdzie zachodzi duże zapotrzebowanie na technologie umożliwiające ograniczenie zużycia energii oraz jej optymalizację. Odzysk ciepła z powietrza, które jest wymieniane jest jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jego ponownego ogrzania. System taki jest coraz częściej stosowany w dużych obiektach, które są właśnie co budowane.

Warto bowiem wspomnieć, że układ rekuperacji musi być uwzględniony w fazie projektowej. Na etapie już istniejącego budynku ciężko bowiem dostosować wentylację w taki sposób żeby zamontować tam rekuperator. Taka instalacja zwraca się przeważnie w ciągu kilku bądź kilkunastu lat w zależności od sposobu jej zaprojektowania oraz wykonania. Wynik ten jest całkiem przyzwoity bowiem żywotność rozwiązania jest szacowana w dziesiątkach lat. Co więcej okres zwrotu może się w przyszłości znacznie skrócić. Jest to zależnie od cen jednostkowych zakupu energii elektrycznej czy cieplnej, które nieustannie od kilku lat idą w górę.