Nowoczesne maszyny stolarskie

Rynek mebli cieszy się coraz większą popularnością, rośnie także zapotrzebowanie na obrabiarki stolarskie, zwłaszcza na obrabiarki sterowane numerycznie. Bardziej wydajne i ekologiczne, stają się sprzętem pożądanym w każdym warsztacie. Maszyny sterowane nowoczesnym oprogramowaniem, które zarządzają czasem i pozwalają zaoszczędzić sporo surowca to w nowoczesnych stolarniach już standard. W mocno rozwiniętych sieciach stolarskich, internetowy automatyczny rozkrój płyt, staje się standardem.

Zmiany na rynku maszyn stolarskich

maszyna stolarskaRynek obrabiarek stolarskich pozostaje międzynarodowy, co ułatwia rozwój sterowania numerycznego zgodnie z normami międzynarodowymi, potrzebny do tworzenia nowych wydajniejszych, czy nawet prostszych w obsłudze, programów do obsługi urządzeń takich jak maszyna stolarska z podłączeniem do sieci. Rozwijają się nie tylko oprogramowania, ale także magazyny frezów, prędkość zmiany narzędzia tnącego czy automatyzacja szlifowania. Stolarstwo idzie w kierunku inteligentnej automatyzacji. W Europie rozwijają się zautomatyzowane linie produkcyjne wykorzystujące najnowocześniejsze technologie do produkcji mebli. Z rynku wypychane są małe firmy oferujące pojedyncze usługi np. lakierowania frontów. W nowoczesnych stolarniach załatwimy wszystko na miejscu, od projektu po montaż. Ponieważ konkurencja na rynku maszyn stolarskich jest coraz większa rośnie też wymóg pod kontem jakości wykonania, bezawaryjności czy wydajności. Dzięki zastosowaniom numerycznym, stolarnie mogą obrabiać cylindrycznie, łukowo, półprodukty z drewna o złożonej formie, wykorzystywane do skomplikowanych konstrukcji architektonicznych i nie tylko. Zmiany na rynku maszyn do obróbki drewna docenią przedsiębiorcy mogący zaoszczędzić pieniądze, czas i materiał. Nieunikniona jest redukcja zatrudniania w sektorze stolarni, zapotrzebowanie na brygady pracowników maleje, ale podnoszą się wymagania kwalifikacyjne do obsługi maszyn co oznacza, że pracowników będzie mniej, lecz będą oni pracownikami wykfalifikowanymi.

Spopularyzowanie automatycznych linii produkcyjnych poprawia produktywność pracy, a ilość urządzeń sterujących położy kres wypadkom spowodowanym nieuwagą pracownika. W czasach podwyżek płacy minimalnego wynagrodzenia przedsiębiorca ponosi coraz większe koszty utrzymania pracownika, dlatego pracodawcy coraz chętniej spoglądają w stronę zwiększenia automatyzacji parku maszyn. Także ze strony konsumenta są coraz większe wymagania pod kontem jakościowym, rozwiązań technicznych czy precyzji wykonania mebli.