Nowoczesne metody izolacji tarasów

Taras, jako miejsce wypoczynku jest obecnie bardzo modną konstrukcją. Nowoczesne budynki nie mogą istnieć bez tarasu, gdyż takie są życzenia ich właścicieli. Taras czy to położony w poziomie terenu, czy też znajdujący się na wysokości któregoś piętra jest ciągle narażony na wpływ czynników atmosferycznych, w tym wody, która stanowi dla niego największe zagrożenie wliczając w to dodatkowo pomieszczenia znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie samego tarasu.

Zapewnienie odpowiedniej hydroizolacji tarasu

hydroizolacja tarasuAby taras nie ulegał zniszczeniu trzeba zapewnić mu odpowiednie zabezpieczenie przed wodą, która występuje zarówno w formie opadów jak i wilgoci znajdującej się w powietrzu. Ochrona przed wodą polega na odizolowaniu powierzchni tarasu od miejsc, do których nie chcielibyśmy, aby dostała się woda, oraz wykonanie odpowiedniego spadku. Ogólnie hydroizolacja tarasu to przede wszystkim membrany oparte na różnych technologiach, ale również inne środki dostępne w formie płynnych materiałów uszczelniających, które cieszą się ostatnio dużą popularnością. Podstawowe membrany oparte są na masach bitumicznych, które od lat świetnie sprawdzają się jako środki uszczelniające dachów i fundamentów. Również na tarasie pełnią świetną rolę wodochronną, po ułożeniu ich bezpośrednio pod warstwą wierzchnią. Można ją kłaść w tym miejscu, na przykład pod płytkami, gdyż same membrany pełnią doskonałe podłoże do ułożenia na nich płytek. Mają dobrą przyczepność do kleju, a zatem płytki przyklejone na membranach nie odrywają się. Innym podejściem, które może także służyć jako uzupełnienie uszczelnienia za pomocą membran to masy płynne uszczelniające, które najczęściej występują jako folia w płynie. Smaruję się taką masą beton, w który wnika bezpośrednio poprzez mikropory betonowe, uszczelniając go w stu procentach. Poprzez tak zabezpieczone podłoże żadna woda już nie przepłynie, a zatem uzyskujemy hydroizolację poziomą. Na to podłoże także można bezpośrednio ułożyć płytki, które przyczepiają się do niego jak do zwykłego podłoża.

Zauważmy, że sposób izolacji tarasu zależy również w dużej mierze od tego w jaki sposób taras będzie wykonany. W technologii tarasów odwróconych na przykład, które są ostatnio niezwykle popularne konieczne jest wykorzystanie membran, dlatego, że stanowią one również warstwę ochronną, która chroni przed kamieniami znajdującymi się w glebie. W takim przypadku masy uszczelniające mogą być stosowane bezpośrednio pod nie jako dodatkowe uszczelnienie na wypadek przerwania membrany.