O roletach elektrycznych

Tradycyjne rolety są sterowane mechanicznie, za pomocą taśmy, sznurka lub koralików. Rolety zewnętrzne są podnoszone za pomocą zwijarki z korbą. Sterowanie elektryczne pomaga uniknąć problemu z podnoszeniem osłon. Ma to głównie znaczenie przy aluminiowych roletach zewnętrznych, które są dość ciężkie. Mechaniczne zwijanie może być kłopotliwe przy lekkich osłonach wewnętrznych przy częstym ich opuszczaniu i zwijaniu.   

Zastosowanie rolet elektrycznych

roleta elektrycznaSystemy elektryczne pozwalają na na podniesienie rolet za pomocą przyciśnięcia jednego guzika na pilocie lub panelu zamontowanym na ścianie. Największą popularnością cieszy się roleta elektryczna. Mechanizm jest poruszany za pomocą silnika elektrycznego, którym użytkownik steruje za pomocą panelu z przyciskami zamontowanymi na ścianie. Jeśli chcemy by cały system wykorzystał cały swój potencjał warto zamontować przycisk żaluzjowy, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie wszystkich rolet w pomieszczeniu. Wiele rolet aluminiowych można zaprogramować tak, aby podnosiły się i zamykały o odgórnie ustalonej godzinie. w ten sposób możemy symulować obecność domowników i ochronić nasz dom przed kradzieżą. Rodzaj silnika należy dobrać do masy i powierzchni osłony. Tradycyjne silniki posiadają mechaniczna krańcówkę regulowaną pokrętłami, lecz nowsze modele posiadają krańcówkę elektroniczną, które zatrzymują roletę, gdy ta napotka przeszkodę (np. zalegający śnieg). W ten sposób nie dochodzi do uszkodzeń. Na rynku są także dostępne rolety sterowane radiowo. Wykorzystują one fale radiowe, a do sterowania osłony użytkownik korzysta z pilota. Taka możliwość nie tylko pojawia się w roletach zewnętrznych, ale  w drewnianych żaluzjach i tkaninowych roletach wolnowiszących. Do rolet wewnętrznych sprawdzi się także siłownik na baterie, który ładuje się od 4 do 6 miesięcy w zależności od częstotliwości używania. Taki system nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej. System radiowy pozwala na rozbudowanie systemu o dodatkowe nadajniki i dowolnie je konfigurować.

Przy sterowaniu elektronicznym rolet konieczne jest odpowiednie rozplanowanie sieci elektrycznej w domu czy mieszkaniu. Jeśli jesteśmy w trakcie remontu lub budowy warto zawczasu o to zadbać i przygotować instalację elektryczną pod rolety. Nieco trudniej będzie w przypadku gotowych domów lub mieszkań. Nie ulega wątpliwości że nasz wybór będzie głównie determinowany przez nasz budżet. Jeśli zależy nam na estetyce i komforcie obsługi, warto zastanowić się nad wyborem rolet sterowanych elektrycznie.