Praca operatora maszyn budowlanych

Jeszcze kilkanaście lat temu było ich pełno, niestety bezrobocie sprawiło, iż zdecydowana większość wyruszyła na poszukiwania pieniądza za granicę. Dziś trudno o dobrego pracownika budowlanego, a zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę budowlaną z roku na rok rośnie. Rosną też wynagrodzenia w sektorze budowlanym, choć w dalszym ciągu nie możemy się równać z krajami zachodu. Niedoceniany do tej pory, polski budowlaniec, dziś pracuje za uczciwe pieniądze w Niemczech, Holandii, czy na wyspach.

Czy warto inwestować w szkolenia?

szkolenie na operatora żurawiaNiestety polski rynek pracy doświadcza deficytu pracowników budowlanych. Zawód ten był bardzo popularny jeszcze 20 lat temu. Później kierunek kształcenia młodych diametralnie się zmienił. Popularność zdobyły kierunki informatyczne, lub typowo biznesowe, związane z marketingiem i zarządzaniem. Era zawodów technicznych odeszła w niepamięć. A wyspecjalizowani pracownicy fizyczni, w poszukiwaniu lepszych pieniędzy, wyruszyli na zachód. Część z nich, co prawda, wraca po kilku latach, osiągnąwszy założony pułap finansowy. Inni jednak założyli rodziny i nie noszą się z zamiarem powrotu do kraju. Czy zatem w dzisiejszych czasach opłaca się być pracownikiem budowlanym? Jak najbardziej. Po pierwsze: masz fach w ręku. Nie jest to papier z ukończenia popularnego, aczkolwiek często bezużytecznego, kierunku studiów. Nie neguję tutaj wyższego wykształcenia. Jednak coraz częściej spotykam się ze zjawiskiem, gdzie dyplom uczelni wyższej przegrywa w walce z ukończonymi kursami technicznymi, pozwalającymi udokumentować posiadane kwalifikacje w zawodzie. Po drugie: nie oszukujmy się, są zawody, które mimo upływu czasu, będą zawsze potrzebne. Pracownik budowlany jest z pewnością jednym z nich. Przeglądając oferty pracy na portalach internetowych, aż bije po oczach, jak wielkie zapotrzebowanie mamy właśnie na ten rodzaj pracownika. Od drobnych firm budowlanych, do wielkich zagranicznych spółek. Trzeba przy tym przyznać, że im lepsze posiadasz kwalifikacje i większą liczbą uprawnień dysponujesz, tym bardziej wartościowym pracownikiem jesteś. Zatem czy warto zainwestować w kurs operatora maszyn budowlanych? Z pewnością tak. Jeśli jesteś osobą indywidualną, możesz postarać się o dofinansowanie z urzędu miasta. Jednak bardzo często firmy budowlane, chcąc podnieść kwalifikacje swoich pracowników, inwestują w takie właśnie szkolenia. Przykładowo szkolenie na operatora żurawia składa się z dwóch części. Część teoretyczna, mająca za zadanie zaznajomić kursanta z podstawowymi zagadnieniami, trwa około 3 tygodni i, w zależności od firmy szkoleniowej, może być przeprowadzona nawet w zakładzie pracy. Szkolenie na operatora żurawia zawiera też część praktyczną, zdecydowanie istotniejszą. Ma za zadanie nabranie praktycznych umiejętności pracy na urządzeniu, oraz pomyślne zdanie egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Po zdaniu egzaminu jesteśmy już posiadaczami udokumentowanych uprawnień i możemy w sposób legalny podjąć pracę na stanowisku operatora żurawia. To, jak kształtują się zarobki operatora maszyn budowlanych, uzależnione jest przede wszystkim od zdobytych kwalifikacji, miejscowości (im większe miasto, tym lepsze zarobki), a także firmy, dla jakiej będziemy pracować. Bardzo często firmy zagraniczne, prócz pensji, oferują także wynagrodzenia pozafinansowe, w postaci bonów, ubezpieczeń i tym podobnych świadczeń. Warto zatem podnosić swoje kwalifikacje, inwestując tym samym we własną przyszłość.