Praca operatora mini dźwigu

 

Dla wielu osób pracujących w budowlance jednym z najnowszych wzywań jest zostanie operatorem tak zwanych mini żurawi. Praca ta wymaga posiadania wielu bardzo ważnych cech oraz umiejętności. W Polsce aby legalnie móc pracować jako operator takiego urządzenia należy ukończyć specjalny kurs kończący się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym. Po pozytywnym zdaniu obydwóch egzaminów operator dostanie specjalne zaświadczenie. 

Operator mini dźwigu – jego wymagane cechy

mini dźwigAby być dobrym operatorem mini dźwigu trzeba posiadać wiele cech charakteru wyróżniających nas z pozostałych kandydatów na to stanowisko. Jedną z najważniejszych cech jaką trzeba posiadać jest odwaga. Zawód ten będzie wymagał częstego ryzyka przetransportowania kosztownych elementów konstrukcyjnych budowanego budynku. Posiadanie wyobraźni przestrzennej oraz zdolności manualnych również będzie wysoce pożądanymi umiejętnościami. Mini dźwig jest wielokrotnie mniejszym urządzeniem niż jego większy odpowiednik dźwig wieżowy. Nie znaczy to jednak, że prace nie będą odbywały się na wysokościach. Dzięki swojej mobilności i małym rozmiarom taki dźwig może być transportowany na wyższe kondygnacje dzięki windzie towarowej. Praca mini dźwigiem na dachach kilkunastometrowych budynków dal mini żurawi nie stanowi problemu. W związku z tym operator nie może posiadać lęku wysokości. Ważną cechą jaką powinien posiadać operator jest również odporność na stres, pracownik bardzo często będzie musiał podejmować ryzykowne precyzyjne manewry od których będzie zależało powodzenie ukończenia budowy w terminie. Idealny operator mini dźwigu powinien również posiadać pewną rękę. Ta umiejętność jednoznacznie będzie się przekładać na prowadzenie zamocowanych do ramienia żurawia materiałów. Na budowie często bywa tak, że przetransportowanie obiektu z jednego miejsca w inne jest utrudnione. Mini dźwigi wykorzystywane są to przenoszenia drogich elementów, dlatego operator powinien być odpowiedzialny. Dzięki powyższemu opisowi jasno można wywnioskować, że pierwszorzędny operator mini dźwigu powinien być osobą wyszkoloną w najwyższym możliwym stopniu.

Jeśli któryś z pracowników posiada wyżej wymienione cechy oraz umiejętności jest idealnym kandydatem do wykonywania zawodu operatora mini żurawi. Według wielu specjalistów związanych z budownictwem inwestycja w takiego pracownika jest wysoce opłacalna. Posługując się sprzętem jakim jest mini dźwig znacząco skróci wykonywanie przeróżnych prac budowlanych. Co przełoży się na dotrzymywanie terminów zawartych w umowach.