Pracownicze szelki zabezpieczające

Prace wysokościowe na wieżowcach czy choćby większych budynkach, których konstrukcja uniemożliwiała użycie standardowego rusztowania wymagały użycia znacznie lepszych odmian szelek zabezpieczających, niż te które używano na podnośnikach wyłącznie ze względu na przepisy BHP. Nowoczesne szelki do prac na wysokości przypominały więc bardziej sprzęt alpinistyczny, głównie przez to iż często były na takowym wzorowane, lub tylko nieznacznie zmieniane by dopasować do do zadań jakie miały spełniać.

Nowoczesne szelki bezpieczeństwa do prac wysokościowych

wytrzymałe szelki bezpieczeństwaNajbardziej przydatne, ale i najbezpieczniejsze szelki bardzo łatwo można było poznać po ilości różnych akcesoriów i dodatków jakie posiadały, a które nie tylko ułatwiały wykonywanie zadań, ale również znacznie podnosiły bezpieczeństwo w trakcie pracy. Nowoczesne, wytrzymałe szelki bezpieczeństwa występowały zazwyczaj w dwóch odmianach. Najpopularniejsze były oczywiście tradycyjne szelki z pasem głównym, choć profesjonaliści często wybierali szelki w układzie harness, wzorowane właśnie na odmianie alpinistycznej. Te ostatnie umożliwiały nie tylko podłączenie lin bezpieczeństwa w sposób pewny, ale posiadały również ogranicznik, na który zakładana była lina, a który samoczynnie blokował się po zbyt dużym napięciu, jak choćby w trakcie upadku. Szelki te zakładane były nie tylko na tors i pas, ale również sięgały ramion i ud, rozkładając wagę użytkownika znacznie lepiej, i zapobiegając nie tylko dyskomfortowi, spowodowanemu długotrwałym noszeniem takowego oporządzenia, które musiało być ciasno dopasowane do odzieży, ale również obrażeniom mogącym powstać po utracie równowagi i zawieszeniu na linie głównej. Zaawansowane modele szelek w obu odmianach pozwalały na bardzo łatwe zamontowanie dodatkowych prowadnic do lin czy też większej ilości stoperów bezpieczeństwa. W celu utrzymania jak najwyższego komfortu podczas pracy, szelki, wykonane z bardzo twardego i sztywnego syntetycznego materiału, były okładane znacznie przyjemniejszą w dotyku tkaniną, zapobiegającą obtarciom czy zbytniemu uciskowi szelek podczas wykonywania prac na wysokości.

Nowoczesne szelki odróżniały się od swoich bardzo prostych odmian możliwością łatwego założenia ich na odzież roboczą, przeznaczoną właśnie do pracy na wysokości. Posiadały one bowiem niemal identyczną szerokość pasów, utrzymywaną w standardzie jaki używany był w odzieży roboczej, dzięki czemu mogły być zakładane nie tylko bardzo szybko, ale również o wiele wygodniej niż modele które nie były zgodne rozmiarami z takową odzieżą.